Jesteś tutaj: Home

Co dla nas może oznaczać Brexit?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 22 kwiecień 2017 19:46

Wkrótce na dobrze rozpoczną się negocjacje na temat zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Od ich przebiegu zależeć będzie wiele również dla naszego regionu, przede wszystkim to ile funduszy unijnych trafi ostatecznie do województwa kujawsko-pomorskiego.

Na dzień dzisiejszy skutki tzw. Brexitu to wielka niewiadoma. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z możliwych scenariuszy, bowiem następstwa Brexitu może przyjść nam wszystkim odczuć. Z jednej strony pojawia się tematyka sytuacji Polaków na terenie Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Z drugiej zaś może się okazać, że nie wszystkie fundusze zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym dla naszego województwa będziemy mogli wykorzystać.

 

Podczas odbywającej się w Bydgoszczy konferencji poświęconej projektowi EMMA, dyrektor w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Przemysław Gaca przyznał, że Brexit może doprowadzić do skrócenia bieżącej perspektywy finansowej. Mówił on to w kontekście szans jakie dla rewitalizacji dróg wodnych, w tym Wisły, mogłoby nieść szybsze rozpoczęcie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Niestety krótsza bieżąca perspektywa może skutkować utratą funduszy na innych płaszczyznach.

 

Obecnie inwestujemy środki europejskie w ramach perspektywy 2014-2020, w praktyce rozliczanej do 2023 roku. Zapowiedź jej skrócenia powinna być powodem do obaw dla tych województw, które dość wolno do tej pory wykorzystując uzyskaną alokację. W tym gronie znajduje się województwo kujawsko-pomorskie, które według danych na koniec 2016 roku znajdowało się na samym końcu stawki. Brexit może jednak wpłynąć również na zmniejszenie alokacji.

 

Christopher Hartwell z Center for Social and Economic Research ocenia, że wyjście Wielkiej Brytanii uszczupli roczny budżet Unii Europejskiej o 15%. Zdaniem Hartwella wymusi to konieczność renegocjacji wieloletniego budżetu UE. Przed negocjacjami pojawiają się różne scenariusze dotyczące możliwego ich finału. Część europejskich polityków uważa, że Wielka Brytania będzie musiała z zobowiązań finansowych do 2020 roku i tak się wywiązać. Na wyspach mówi się natomiast o tzw. twardym Brexicie, czyli bez wywiązywania się przez Wielką Brytanię z zobowiązań finansowych, co oznaczałoby spełnienie się przewidywań Christophera Hartwella.

 

Jak będzie? Dowiemy się zapewne w ciągu dwóch lat. Do tego czasu musimy jednak żyć ze świadomością, że wysokość przyznanej nam alokacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego może zostać zmniejszona.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.