Jesteś tutaj: Home

Pod Brodnicą ruszył demontaż torów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 05 maj 2017 17:04

W ostatnich dniach rozpoczął się fizyczny demontaż linii kolejowej nr 209 na odcinku Brodnica – Kowalewo Pomorskie. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa te działania uzasadnia faktem, że od 20 lat nie jeździły tam regularnie. Linia ma mieć status zlikwidowanej już o kilkunastu lat.

Opisywany odcinek kilka lat temu był brany pod uwagę jako podstawowy szlak w koncepcji utworzenia kolei turystycznej w województwie kujawsko-pomorskim. Na potrzeby realizacji tego pomysłu zakupiono nawet zabytkowe parowozy, które do dzisiaj nie przewiozły jednak żadnego turysty. Jednym z powodu nie uruchomienia kolei turystycznej na tym szlaku był nie najlepszy stan torów.

 

Zdaniem Centrum Zrównoważonego Transportu stan linii nr 209 na odcinku Brodnica – Kowalewo Pomorskie nie jest, aż tak fatalny i wystarczyłby ,,niewielki remont”. Tą opinie jednoznacznie odrzuca jednak ministerstwo wskazując na wysoki stopień degradacji i kradzieże elementów infrastruktury torowej. Zdaniem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa linia wymagałaby gruntownego remontu, z kolei przyjęty Krajowy Program Kolejowy nie zakłada w ogóle żadnych inwestycji na tym odcinku.

 

Linia kolejowa nr 209 czynna jest obecnie na odcinku Bydgoszcz Wschód – Chełmża. Jest to obecnie główny ciąg kolejowy łączący Bydgoszcz z Grudziądzem. Przewozy na tej trasie wykonuje Arriva.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.