Jesteś tutaj: Home

Według sondażu PO z PSL mogą utrzymać władze w sejmiku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 04 czerwiec 2017 10:22

Analityk wyborczy Marcin Palade opublikował na Twitterze prognozowany podział mandatów w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w oparciu o prognozy dotyczące poparcia z dnia 26 maja. Według tych prognoz największą siłą w sejmiku byłaby Platforma Obywatelska, choć nie byłaby wstanie rządzić samodzielnie.

 

Uwaga: Na samym wstępie należy zaznaczyć, że podział dokonano przy założeniu, że będziemy wybierać 33 radnych. Taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny, bowiem według danych komisarza wyborczego liczba mieszkańców kujawsko-pomorskiego spadła poniżej 2 mln, a co za tym idzie najprawdopodobniej wybierać będziemy 30 radnych, dojść może również do zmian w granicach okręgu.

 

Przedstawiona analiza jest natomiast ciekawym źródłem wiedzy na temat preferencji wyborczych w poszczególnych częściach województwa.

 

Według Marcina Palade Platforma Obywatelska zdobyłaby 15 mandatów – największym bastionem tego ugrupowania staje się Toruń wraz z powiatami toruńskim i chełmińskim, gdzie PO liczyć może aż na 4 mandaty. W pozostałych okręgach PO uzyskuje po 2 mandaty (w okręgu nr 2 - 3 mandaty).

 

Drugi PiS zdobywa 12 mandatów, czyli po 2 w każdym okręgu. W przypadku Torunia mamy zatem mandaty podzielone tylko pomiędzy dwie partie PO i PiS.

 

PSL zdobywa 3 mandaty, co wystarcza, aby z PO stworzyć większość. PSL mandat zdobywa w okręgach: nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński i tucholski), nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, żniński i radziejowski) oraz nr 6 (Włocławek oraz jego okolice). SLD według analizy ma szansę na dwa mandaty, w tych samych okręgach co w 2014 roku – w Bydgoszczy oraz w okręgu nr 6. Jeden mandat według tej prognozy zdobywa również Kukiz15 – jest to okręg nr 3 (Grudziądz oraz okolice). Z położoną w granicach tego okręgu Brodnicą związany jest poseł Kukiz15 Paweł Szramka. W tym okręgu mandatu nie zdobywa natomiast PSL, choć wywodzi się z niego obecny przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

 

Grafika Marcina Palade / źródło: Twitter

 

Przy takim zestawieniu możliwy jest również wariant koalicyjny – PiS, PSL, Kukiz15. Jak jednak napisałem na samym wstępie – najprawdopodobniej wybieranych będzie tylko 30 radnych oraz dojdzie do zmiany granic okręgów.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.