Jesteś tutaj: Home

Dlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 lipiec 2017 19:19
Dlaczego prezydent zdecydował się na veto? Fot: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Spór o reformę sądownictwa był na pewno wydarzeniem, którym przez ostatnie dni żyła Polska. Dzisiejsza decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu veta w przypadku dwóch ustaw dużą część osób mogła zaskoczyć. Trwają polityczne spekulacje o przyczyny tej decyzji. My natomiast postaramy się skupić stricte na argumentach merytorycznych.

Kluczową rolę odegrała Zofia Romaszewska, jedna z legend polskiego podziemia antykomunistycznego, co podkreśla wprost w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Obecnie minister sprawiedliwości pełni jednocześnie funkcję prokuratora generalnego. Uchwalone przez parlament prawo dawało mu również prawo wybierani sędziów Sądu Najwyższego, co byłoby sprzeczne z polską tradycją prawną.

 

I pani Zofia powiedziała do mnie słowa, które we mnie uderzyły najbardziej ‒ poza wszystkimi wywodami prawniczymi, które realizowałem i o których dyskutowałem w ciągu tego weekendu. Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać”. Dodajmy, że w polskiej Konstytucji i w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym – czytamy w oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Veto prezydenta oznacza, że obie ustawy wrócą teraz do Sejmu.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy