Jesteś tutaj: Home

Dlaczego prezydent zdecydował się na veto?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 lipiec 2017 19:19
Dlaczego prezydent zdecydował się na veto? Fot: Krzysztof Sitkowski / KPRP

Spór o reformę sądownictwa był na pewno wydarzeniem, którym przez ostatnie dni żyła Polska. Dzisiejsza decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zastosowaniu veta w przypadku dwóch ustaw dużą część osób mogła zaskoczyć. Trwają polityczne spekulacje o przyczyny tej decyzji. My natomiast postaramy się skupić stricte na argumentach merytorycznych.

Kluczową rolę odegrała Zofia Romaszewska, jedna z legend polskiego podziemia antykomunistycznego, co podkreśla wprost w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Duda. Obecnie minister sprawiedliwości pełni jednocześnie funkcję prokuratora generalnego. Uchwalone przez parlament prawo dawało mu również prawo wybierani sędziów Sądu Najwyższego, co byłoby sprzeczne z polską tradycją prawną.

 

I pani Zofia powiedziała do mnie słowa, które we mnie uderzyły najbardziej ‒ poza wszystkimi wywodami prawniczymi, które realizowałem i o których dyskutowałem w ciągu tego weekendu. Pani Zofia powiedziała do mnie tak: „Panie Prezydencie, ja żyłam w państwie, w którym Prokurator Generalny miał nieprawdopodobnie silną pozycję i w zasadzie mógł wszystko, i nie chciałabym z powrotem do takiego państwa wracać”. Dodajmy, że w polskiej Konstytucji i w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym – czytamy w oświadczeniu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Veto prezydenta oznacza, że obie ustawy wrócą teraz do Sejmu.

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.