Jesteś tutaj: Home

Sytuacja części pacjentów chorych na nowotwory się poprawiła

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 27 lipiec 2017 00:05

W 2015 roku wprowadzony został tzw. pakiet onkologiczny, który miał na celu przyśpieszyć leczenie chorych na nowotwory. Funkcjonowanie pakietu onkologicznego było przedmiotem ostatniego badania NIK, który w naszym regionie wskazał w pewnych aspektach poprawę.

- Faktycznie pakiet onkologiczny istotnie skrócił czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie – przyznaje dyrektor bydgoskiej delegatury NIK Barbara Antkiewicz.

 

Pakiet onkologiczny to potoczne określenie rozwiązań organizacyjnych i prawnych, mających na celu sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia w przypadku stwierdzenia nowotworu złośliwego (tzw. szybka ścieżka onkologiczna). Pacjentom takim lekarz wystawia kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO), która zastępuje zarówno skierowanie na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, jak i do szpitala. Pacjent zostaje także wpisany na odrębną listę oczekujących, a diagnostyka wstępna powinna być wykonana w ciągu 35 dni w 2015 r. i 28 dni w 2016 r., natomiast diagnostyka pogłębiona w ciągu 28 dni. Od zapisania pacjenta na listę oczekujących do uzyskania porady początkowej nie może też upłynąć więcej niż 14 dni – wyjaśnia teoretyczne funkcjonowanie pakietu bydgoska delegatura NIK.

 

W praktyce okazało się już jednak, żę nie wszyscy pacjenci, którzy powinni być zakwalifikowani do szybszego leczenia otrzymali kartę DiLO. Szczególnie powszechne zjawisko było to w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Włocławku i Szpitalu Wielospecjalistycznym, gdzie odsetek pacjentów, którzy nie otrzymali DiLO mimo kwalifikowania się wynosi ponad 80%.

 

- To stanowiło ograniczenie prawa tych pacjentów do szybkiego leczenia – ocenia Barbara Antkiewicz.

 

Dość dobrze wypadł w tej kontroli Szpital Onkologiczny w Bydgoszczy, choć stwierdzono w tej placówce inne mniejsze uchybienia. W przypadku trzech pacjentów naruszony został termin 35-dni na wykonanie diagnostyki wstępnej.

 

NIK zauważa jednak, że wdrożenie pakietu onkologicznego przyniosło efekt w postaci skrócenia kolejek. W Centrum Onkologii w Bydgoszczy pacjenci korzystający z szybkiej ścieżki onkologicznej faktycznie oczekiwali na świadczenia w poradniach i na oddziałach szpitalnych krócej niż w 2014 r., kiedy pakiet onkologiczny jeszcze nie funkcjonował, a także krócej, niż osoby leczone poza pakietem – informuje Najwyższa Izba Kontroli - Jednocześnie kontrola wykazała, że czas oczekiwania na wizytę pacjentów leczonych poza pakietem wydłużył się w 6 z 11 poradni działających w Centrum. Na przykład dla poradni gastroenterologicznej wskaźnik ten wydłużył się o 58 dni, tj. z 45 dni na koniec II kwartału 2014 r. do 103 dni na koniec II kwartału 2016 r.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.