Jesteś tutaj: Home

PKP poważnie myśli o elektryfikacji linii kolejowej do Tucholi i Chojnic

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 03 sierpień 2017 22:15

Jedną z najważniejszych inwestycji kolejowych w północnej Polsce najbliższych lat będzie elektryfikacja linii kolejowych nr 201 i 203 przy udziale funduszy unijnych, co ma poprawić dostępność portów Trójmiejskich w sieci TEN-T. PKP PLK dość poważnie liczy na to, że uda się poddać elektryfikacji również inne linie kolejowe tworzące ciąg komunikacyjny Bydgoszcz – Trójmiasto.

Piszemy o poważnym zainteresowaniu, ponieważ kilka dni temu PKP PLK rozpisało przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej, na który planuje się przeznaczyć prawie 6 mln zł. Przetarg dotyczyć ma elektryfikacji dalszego odcinka linii nr 203 (na chwilę obecną jest decyzja jedynie co do elektryfikacji odcinka Tczew – Łąg), aż do Chojnic; oraz linii nr 208 i 215.

 

Z punktu widzenia Bydgoszczy ważna może być linia kolejowa nr 208 z Wierzchucina, przez Tucholę do Chojnic. Jeżeli po opracowaniu dokumentacji projektowej zapadnie decyzja co do rozpoczęcia fizycznej modernizacji i elektryfikacji, w praktyce ulegnie skróceniu czas przejazdu z tych dwóch ośrodków do Bydgoszczy. Chojnice dzięki elektryfikacji dodatkowo linii nr 203 zyskają sprawniejszą komunikację z Trójmiastem, stąd też to miasto byłoby w praktyce największym beneficjentem realizacji rozważanych inwestycji.

 

 

Jeżeli zaś chodzi o linie nr 215 – jej elektryfikacja pozwoliłaby zbudować alternatywny ciąg pomiędzy Szlachtą i Bąkiem. Korzyścią praktyczną będzie tutaj zwiększenie przepustowości. Wówczas wspomniane linie kolejowe stałyby się częścią korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk.

 

Zwycięzce przetargu powinniśmy poznać na początku września.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.