Jesteś tutaj: Home

Grudziądz jednym z najbardziej narażonych zapaścią miastem w Polsce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 12 sierpień 2017 00:06

Specjaliści Polskiej Akademii Nauk opracowali zestawienie prezentujące miasta, którym najbardziej grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. W pierwszej dziesiątce znalazł się Grudziądz, który jest również największym miastem, w którym stwierdzono najwyższe natężenie zjawisk niekorzystnych.

W analizie PAN uwzględniło m.in. niekorzystne zjawiska demograficzne, zagrożenie wysokim bezrobociem strukturalnym. W opracowaniu ujęto łącznie 122 miasta, choć podzielono je na różne stadia zagrożenia marginalizacją.

 

Najgorsza sytuacja dotyczy 23 miast, w których stwierdza się silną utratę funkcji i mocno niekorzystną sytuację społeczno-gospodarczą. Na 7 lokacie znajduje się tutaj Grudziądz, który też największym miastem zakwalifikowanym do tej grupy. Z reguły tworzą ją małe ośrodki poniżej 50 tys. mieszkańców.

 

Na 63-lokacie znalazł się Włocławek, który zakwalifikowany jest do trzeciego stadium opisanego jako – utrata funkcji, mocno niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza. Dalej mamy na 70-tej lokacie Chełmno, na 79-tej Nakło nad Notecią (najwyżej sklasyfikowane w tym niekorzystnym rankingu miasto z zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego) i na 83-ciej pozycji Rypin.

 

Na 110-tej pozycji znalazł się Inowrocław, mamy tutaj już jednak łagodniejsze stadium, w którym sytuacja społeczno-gospodarcza nie jest już aż tak fatalna.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.