Jesteś tutaj: Home

,,Takiej skali zniszczeń w historii województwa nie mieliśmy”

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 sierpień 2017 22:28
,,Takiej skali zniszczeń w historii województwa nie mieliśmy” Fot: K-PUW

Od nawałnicy, która przeszła w nocy z piątku na sobotę m.in. przez województwo kujawsko-pomorskie minęło już kilka dni. Były one bardzo pracowite zarówno dla strażaków, którzy w pierwszej kolejności rozpoczęli usuwanie ich skutków, ale również służb rządowych, aby móc jak najszybciej udzielić pomocy poszkodowanym.

 

- Takiej skali zniszczeń w historii województwa kujawsko-pomorskiego jeszcze nie mieliśmy. Na chwilę obecną uszkodzonych jest ponad 2 tysiące budynków mieszkalnych. Początkowo bez prądu pozostawało 110 tysięcy gospodarstw domowych, obecnie jest ich prawie 12 tysięcy – poinformował w poniedziałek wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kika godzin po nawałnicy przy wojewodzie powołany został specjalny sztab kryzysowy. Na chwilę obecną oszacowano, że poza wspomnianymi 2 tys. budynków, anomalie pogodowe zniszczyły w województwie kujawsko-pomorskim również 4 miliony metrów sześciennych lasów.

 

W niedzielę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło na najpilniejszą pomoc 7 mln zł, które są w dyspozycji 25 najbardziej poszkodowanych samorządów. Te pieniądze mają posłużyć do wypłaty zapomóg w wysokości do 6 tys. zł. Dokładne straty szacować będą rzeczoznawcy i wówczas możliwe będzie wypłacenie nawet do 100 tys. zł łącznego odszkodowania.

 

- W regionie osiem osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Podczas akcji ucierpiał jeden ze strażaków. Na szczęście nie było ofiar w ludziach. Skontrolowaliśmy także dziewięć obozowisk zorganizowanych na wolnej przestrzeni pod kątem dróg ewakuacyjnych i dostępu do sieci komórkowej. Nie stwierdziliśmy nieprawidłowości – ocenia Komendant Wojewódzki Staży Pożarnej gen. Janusz Halak.

 

Z szacunków firmy Enea dostarczającej prąd do naszych mieszkań, około 100 przewróconych drzew doprowadziło do przerwania trakcji elektrycznej, w wyniku czego prąd straciło ponad tysiąc miejscowości. Służby Enea starają się jednak usuwać skutki nawałnicy jak najszybciej jest to możliwe. Największe problemy z elektrycznością wystąpiły w powiecie tucholskim, gdzie jeszcze dzisiaj około 35 tys. mieszkańców pozbawionych było prądu.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.