Jesteś tutaj: Home

IPN stworzył spot mający promować polską historię

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 16 wrzesień 2017 08:30

,,Niezwyciężeni” to tytuł polskiej wersji filmu animowanego, który można obejrzeć m.in. na YouTube. Powstał on na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej i przedstawia polską historię od 1939 roku do 1989 roku.

 

Cytatem przewodnim są słowa gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy dywizjonu 303 - ,,My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”

 

 

Spot przedstawia na początku agresję na Polskę z dwóch stron, III Rzeszy Niemieckiej od zachodu i Związku Radzieckiego z wschodu. Następnie jest mowa o niehumanitarnym traktowaniu polskich cywilów przez obu okupantów. Jest również mowa o Katyniu i polskim państwem podziemnym. Film opisuje walkę Polaków na różnych frontach II wojny światowej na zachodzie kontynentu: w tym zdobycie Monte Cassino oraz udział w Bitwie o Anglię. Pojawia się też wzmianka o rozszyfrowaniu przez Polaków Enigmy oraz ratowaniu Żydów przez Polaków z narażeniem życia, o zbudowaniu w obozie koncentracyjnym Auchswitz ruchu oporu.. W dalszej części mowa jest o pozostawieniu Polski na pastwę sowietów w Jałcie i pokonaniu Związku Sowieckiego przez polskich robotników, co w kontekście tego spotu kończy dla Polaków wojnę.

 

W wersji angielskiej tytuł dzieła to ,,The Unconquered”, z angielskim lektorem. Celem sportu jest bowiem przede wszystkim promowanie polskiej historii za granicą.

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.