Jesteś tutaj: Home

Sejm ustanowił Rok Powstania Wielkopolskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 13 październik 2017 11:20

27 grudnia 1918 roku w Poznaniu doszło do zamieszek, od których zaczęło się Powstanie Wielkopolskie, które szybko objęło swoim zasięgiem Kujawy. W pierwszych dniach 1919 roku powstańcy dowodzeni przez kpt. Pawła Cymsa zajęli Inowrocław. Za rok będzie przypadać stulecie wybuchu powstania, dlatego też Sejm RP postanowił ustanowić rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

 

Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 stało się wspaniałym, uhonorowaniem ,,najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” - wielkim triumfem Polaków dążących do wyzwolenia się z pruskiej niewoli, której nieodłącznie towarzyszyło pragnienie połączenia się na powrót z umiłowaną Rzecząpospolitą – czytamy w uchwale Sejmu.

 

Sukces Powstania Wielkopolskiego miał później duży wpływ na to jak ukształtowany został nowy ład ,,Wersalski” w Europie. Na mocy Traktatu Wersalskiego do Polski wróciła m.in. Bydgoszcz. Samo Powstanie Wielkopolskie zaś jest ważnym elementem tożsamości Krajny i Pałuk.

 

 

Posłowie w swojej uchwale oddali bezpośrednio hołd twórcom pracy społecznej: hrabiemu Dezyderemu Chłapowskiemu, dr Karoli Marcinkowskiemu, Emilii Szczanieckiej, Hipolitowi Cegielskiemu, ks. Piotrowi Wawrzyniakowi oraz Maksymilianowi Jackowskiemu. W uchwale wymienieni zostali również wodzowie i twórcy Armii Wielkopolski: mjr Stanisław Taczak oraz gen. Józef Dowbor-Muśnicki.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów