Jesteś tutaj: Home

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o wsparcie w związku z sierpniowymi nawałnicami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 25 październik 2017 16:53

Według szacunków MSWiA straty jakie spowodowała nawałnica w nocy z 11 na 12 sierpnia w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim i wielkopolskim wyniosły ok. 2,1 mld zł, co kwalifikuje nasz kraj do uzyskania wsparcia z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Deklaracje złożenia takiego wniosku wyraził minister Mariusza Błaszczak.

Czas na złożenie takiego wniosku Polska miała w ciągu 12 tygodni od momentu wystąpienia klęski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji czekało z tym do czasu dokładnego oszacowania strat - Znacząco zatem przekraczamy wysokość progu poniesionych strat i mogliśmy wystąpić z wnioskiem o środki unijne. Przyjęliśmy uzgodnioną z Komisją Europejską metodologię szacowania strat. To pozwoliło na przygotowanie rzetelnego wniosku o wsparcie – podkreśla minister Mariusz Błaszczak.

 

Rząd szacuje, że z Funduszu Spójności możemy otrzymać około 35 mln zł. (maksymalnie 2,5% skalkulowanych strat) Komisja Europejska na rozpatrzenie wniosku będzie miała 6 tygodni. Jak zaznacza MSWiA polski budżet klęskowy wynosi około miliarda złotych.

 

Rząd na usuwanie skutków klęski żywiołowej w województwie kujawsko-pomorskim przekazał samorządom 52 mln zł. Jak wynika z szacunków Urzędu Wojewódzkiego, samorządowcy na dzień dzisiejszy wykorzystali 34,5 mln zł.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów