Jesteś tutaj: Home

Jesteśmy w ogonie regionów Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 21 listopad 2017 10:42

Komisja Europejska opracowała Indeks Konkurencyjności Regionalnej za rok 2016 (indeksy tworzone są co 3 lata), który jest ciekawym narzędziem porównawczym dla wskaźników rozwoju regionów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Województwo kujawsko-pomorskie do najlepszych się jednak nie zalicza.

 

Łącznie sklasyfikowano 263 regiony – najgorzej wypadają regiony w Rumuni, Bułgarii, Grecji oraz Sycylia we Włoszech. W Polsce jednak specjalnie tym nie powinniśmy się pocieszać, bowiem najwyższej sklasyfikowane województwo mazowieckie znajduje się dopiero na 150 pozycji, czyli w drugiej połowie stawki. Województwo kujawsko-pomorskie na 263 regiony, uplasowało się zaś na 211 pozycji, ex aequo z podlaskim. W porównaniu do Indeksu z 2013 niby jest lepiej, gdyż wówczas byliśmy uplasowani na 226 pozycji (na 273 regiony). Gorzej wypada w Polsce od naszego województwa tylko warmińsko-mazurskie, będące na 215 pozycji.

 

Jeżeli chodzi o wskaźnik innowacyjności zajmujemy dopiero 244 pozycję. Dość nisko oceniana jest u nas również poziom ochrony zdrowia – 239 lokata na 263 regiony. Indeks wskazuje u nas na niskie zaawansowanie środowiska biznesowego, w tym zestawieniu zajmujemy dopiero 253 lokatę.

 

Mapa poglądowa RCI: 2016 / Grafika: Komisja Europejska

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021