Jesteś tutaj: Home

Jesteśmy w ogonie regionów Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 21 listopad 2017 10:42

Komisja Europejska opracowała Indeks Konkurencyjności Regionalnej za rok 2016 (indeksy tworzone są co 3 lata), który jest ciekawym narzędziem porównawczym dla wskaźników rozwoju regionów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. Województwo kujawsko-pomorskie do najlepszych się jednak nie zalicza.

 

Łącznie sklasyfikowano 263 regiony – najgorzej wypadają regiony w Rumuni, Bułgarii, Grecji oraz Sycylia we Włoszech. W Polsce jednak specjalnie tym nie powinniśmy się pocieszać, bowiem najwyższej sklasyfikowane województwo mazowieckie znajduje się dopiero na 150 pozycji, czyli w drugiej połowie stawki. Województwo kujawsko-pomorskie na 263 regiony, uplasowało się zaś na 211 pozycji, ex aequo z podlaskim. W porównaniu do Indeksu z 2013 niby jest lepiej, gdyż wówczas byliśmy uplasowani na 226 pozycji (na 273 regiony). Gorzej wypada w Polsce od naszego województwa tylko warmińsko-mazurskie, będące na 215 pozycji.

 

Jeżeli chodzi o wskaźnik innowacyjności zajmujemy dopiero 244 pozycję. Dość nisko oceniana jest u nas również poziom ochrony zdrowia – 239 lokata na 263 regiony. Indeks wskazuje u nas na niskie zaawansowanie środowiska biznesowego, w tym zestawieniu zajmujemy dopiero 253 lokatę.

 

Mapa poglądowa RCI: 2016 / Grafika: Komisja Europejska

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.