Jesteś tutaj: Home

Polsce brakuje gospodarki innowacyjnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 06 marzec 2013 12:51

Gospodarka naszego kraju znajduje się w okresie stagnacji. Wpływa to negatywnie na rynek pracy i niesie wiele problemów społecznych, jak chociażby tych związanych z demografią. Nie jesteśmy wstanie konkurować chociażby z chińczykami w kosztach pracy, naszą siłą mogła by być innowacja, w tej materii znajdujemy się jednak w ogonie Europy.

Z danych Eurostatu z lat 2008-2010 wynika, że najbardziej innowacyjna w Unii Europejskiej była gospodarka Niemiec, przed Luksemburgiem i będącej po za wspólnotą Islandią. Polska znalazła się dopiero na 31 miejscu, przed Bułgarią, a za Łotwą, Rumunią, Węgrami, Litwą.

 

Ciekawą publikacją był - Raport o Innowacyjności Polskiej Gospodarki 2011 - Go Global. Jego autorzy podjęli bowiem trud poszukania mocnych i słabych stron polskiej innowacyjności.

 

Mocnymi stronami polaków zawsze była przedsiębiorczość oraz umiejętność zrobienia czegoś z niczego. Przykładem tego jest pojazd pancerny jaki zbudowali powstańcy warszawscy z kotłów. O tym, że jesteśmy narodem przedsiębiorczym świadczą z kolei sukcesy jakie odnoszą polscy emigranci za granicą, gdzie państwa dają dużo lepsze warunki rozwoju dla przedsiębiorców niż Polska.

 

Z raportu wynika, że polskie uczelnie kształcą kompetentną kadrę i talenty. Niestety nie kształcą już innowacji, nie potrafią należycie wykształcić umiejętności realizowania konkretnych celów.

 

W szkołach i na uczelniach promuje się indywidualizm, podczas gdy najważniejsza jest praca w grupie – czytamy w raporcie.

 

Kolejna kwestia zabijająca polską innowację to rozbudowana administracja i dość często zmieniające się rozporządzenia - W kulturze urzędników tkwi ślepe trzymanie się litery prawa, nawet jeżeli oznacza to działania wbrew zdrowemu rozsądkowi. Do tego dochodzi coraz większa ilość prawa tworzonego corocznie w postaci ustaw i rozporządzeń Rady Ministrów

 

Z raportu można wyczytać, że w europie środkowej więcej rozporządzeń i ustaw tworzą tylko politycy na Łotwie, pozostałe kraje są daleko za nami.

 

Autorzy raportu zwracają także uwagę na problemy kulturowe - Polska kultura została ukształtowana przez klęski, w przeciwieństwie do kultury niemieckiej czy rosyjskiej. Największe emocje budzą w nas porażki – wokół nich budujemy tożsamość narodową. To zdecydowanie przeszkadza innowacyjności. Nawet ci, którzy odnoszą sukcesy, czują się jak bąki, czyli owady, o których fizycy mówią, że nie mają prawa latać, ale jakimś dziwnym zrządzeniem losu jednak latają.

 

Pojawia się także zarzut braku debat w kraju na ważne problemy i małej świadomości obywateli w tych tematach - Większość problemów przekracza często możliwość ich zrozumienia nawet przez wykształconych obywateli – stąd też - media powinny nie tylko stymulować i tworzyć warunki dla debat na wysokim poziomie, ale też odpowiednio przygotowywać obywateli do takiego dyskursu.

Raport został opracowany przez ekspertów Uczelni Vistula z okazji II Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

 

Na zakończenie dwa cytaty z raportu:

Pieniądze to nie wszystko… Prawdziwi innowatorzy najczęściej przedkładają satysfakcję z odkrycia, możliwość zmierzenia się z wyzwaniem czy konkurowania z najlepszymi ponad korzyść finansową

 

Apel do mediów:

Pokazujcie więcej prawdziwych polskich Nauczycieli!

 

Ten ostatni pod refleksje weźmie redakcja Portalu Kujawskiego.

 

Dla zainteresowanych, cały raport do pobrania poniżej.

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.