Jesteś tutaj: Home

Emisja zanieczyszczeń powietrza szczególnie uciążliwych spadła o jedną czwartą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 02 grudzień 2017 13:12
Emisja pyłów szczególnie uciążliwych Emisja pyłów szczególnie uciążliwych Graf. GUS

W roku 2016 medialnie dość głośno zrobiło się o zjawisku smogu. Wywołało to większe zainteresowanie problemem zanieczyszczenia powietrza w dyskusji publicznej, co powinno oczywiście cieszyć. Okazuje się jednak, iż rok 2016 w porównaniu do wcześniejszego był o blisko 25% czystszy od poprzedniego jeżeli chodzi o emisję do atmosfery szczególnie niebezpiecznych pyłów.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny w roku 2016 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego funkcjonowało 97 zakładów emitujących do atmosfery szczególnie uciążliwe zanieczyszczenia. GUS nie podaje jednak w swoim opracowaniu dokładnie o które zakłady chodzi. Odnotowano do roku 2015 wzrost takich emiterów o 5, ale jak się okazuje spadła dość znacząco emisja pyłów o 24,7%. W roku 2016 wyemitowano około 2 tys. ton zanieczyszczeń pyłowych (co stanowi 5,1% emisji krajowej). Największe zanieczyszczenia pyłowe wyemitowano we Włocławku – 26,4% ogólnowojewódzkiej emisji, na kolejnych miejscach znalazły się powiaty: inowrocławski, świecki i żniński.

 

Rok 2016 przyniósł natomiast wzrost emisji gazów (bez dwutlenku węgla) – według GUS wyemitowano ok. 53 tys. ton (3,7% ogólnopolskich zanieczyszczeń), co daje wzrost o 3,1% w stosunku do roku 2015. Największa koncentracja wystąpiła w powiecie inowrocławskim (aż 40,4%), dalej znalazł się Włocławek, na trzecim miejscu zaś Bydgoszcz (9,1%). Oznacza to, że w powiecie inowrocławskim emitowane jest czterokrotnie więcej gazów niż w Bydgoszczy. Jak wiemy w powiecie inowrocławskim działa kilka zakładów z grupy Ciech.

 

Pamiętać trzeba, iż zanieczyszczenia przemysłowe są tylko jedną składową powstawania smogu. Duży udział mają przede wszystkim zanieczyszczenia pochodzące z domowych pieców. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych i narażonych na zjawisko smogu miast regionu jest Nakło nad Notecią, gdzie zanieczyszczania przemysłowe są stosunkowo małe.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.