Jesteś tutaj: Home

Finanse województwa cały czas na granicy dopuszczalności

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 06 grudzień 2017 14:01
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

Nie wiemy kto za rok obejmie funkcję marszałka województwa kujawsko-pomorskiego; nowy Zarząd Województwa po erze Całbeckiego odziedziczy finanse na granicy dopuszczalnego w ustawie wskaźnika spłaty zobowiązań. Najtrudniejsze według Regionalnej Izby Obrachunkowej będą lata 2020 i 2021.

W grudniu sejmik wojewódzki uchwali najprawdopodobniej budżet województwa na rok 2018 oraz dokument wieloletniej prognozy finansowej województwa na lata 2018-2038. Ten drugi dokument obrazuje przede wszystkim prognozę realizacji poszczególnych inwestycji oraz co jest bardzo ważne – przewidywany plan spłaty zadłużenia. Zgodnie z procedurą wieloletnia prognoza finansowa powinna zostać wcześniej zbadana od strony księgowej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

 

RIO projekt wieloletniej prognozy zaopiniowało pozytywnie, ale jednocześnie wyraziło w uzasadnieniu ostrzeżenie, dość niską różnicą między wskaźnikiem planowanego łącznego zadłużenia a dopuszczalnym poziomem zadłużenia. W roku 2020 jak informuje RIO, ta granica wyniesie zaledwie 0,64%, natomiast rok później 0,79%.

 

W tej sytuacji należy monitorować poziom realizacji zadań ujętych w Prognozie, niekorzystne odchylenia w wykonywaniu dochodów i wydatków budżetowych w stosunku do wielości zakładanych w poszczególnych latach Prognozy mogą spowodować przekroczenie dopuszczalnego wskaźnika spłaty zobowiązań – czytamy w opinii RIO.

 

Regionalna Izba Obrachunkowa informuje, iż ustawa zabrania uchwalania budżetów przekraczających tą granicę. Zatem jeżeli wyniki finansowe okazałyby się gorsze od prognoz zawartych w projekcie wieloletniej prognozy, to wówczas w przyszłych latach konieczne będą duże cięcia w wydatkach, w tym rezygnacja z inwestycji. Przed tym problemem stanie już jednak Zarząd Województwa nowej kadencji.

 

Na konferencji prasowej w dniu 24 listopada radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz alarmował przed spadającymi wpływami z podatku od firm, co w jego opinii może wskazywać, że nasze województwo zwija się gospodarczo – Obserwuję brak działań przeciwdziałających temu zjawisku, co jest podwójnie niebezpieczne – wyraził niepokój Jasiakiewicz.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.