Jesteś tutaj: Home

PiS wycofuje się z budzących kontrowersje zmian w ordynacji. Czy to dobrze dla Bydgoszczy?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 13 grudzień 2017 13:29
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

W trakcie prac komisji nadzwyczajnej przygotowującej zmiany ustaw o ordynacji wyborczej i funkcjonowaniu samorządów przedstawiciele większości rządzącej, postanowili odejść od części budzących duże kontrowersje wśród opozycji zapisów. Wycofano się chociażby z tego, aby to komisarze wyborczy ustalali granice okręgów w wyborach.

 

Autorzy poselskiego projektu ustawy początkowo chcieli, aby okręgi wyborcze mogły liczyć nawet 3 mandaty (obecnie mamy minimum 5), natomiast zmian w granicach okręgów mieli dokonywać komisarze wyborczy, a nie samorządowcy. Z tego zamiaru zrezygnowano. Co to dla nas oznacza? Za kilka tygodni komisarz wyborczy stwierdzi, iż liczba mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego spadła poniżej 2 mln, a co za tym idzie będziemy jesienią wybierać nie 33 radnych, ale tylko 30.

 

Gdyby dokonać podziału mandatów według obecnych okręgów, to po 1 mandacie straciłyby tylko trzy okręgi znajdujące się po wschodniej stronie Wisły (grudziądzki, toruński i włocławski). Pojawia się jednak pewien problem ,bowiem obecna ustawa wymaga przynajmniej 5 mandatów w okręgu – z racji rezygnacji z tych zmian ze strony PiS-u, taki stan prawny raczej się utrzyma – okręg grudziądzki matematycznie miałby tylko 4 radnych, zatem konieczne będą zmiany w granicach okręgów, być może dojdzie nawet do większej rewolucji i nowego podziału na okręgi. O nowym podziale zdecyduje za kilka tygodni Sejmik Województwa w oparciu o propozycję jaką zaproponuje radnym marszałek Piotr Całbecki. Jak pokazuje praktyka i zmian liczbie mandatów sprzed 4 lat, można podejrzewać, że będą oni dążyć głównie do wzmocnienia wschodniej części województwa.

 

Przeciwko zmianom w ordynacji protestowało wiele samorządów, w tym Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz głosami koalicji PO – SLD Lewica Razem Rada Miasta Bydgoszczy.

 

Mały kompromis w JOW

Nie będzie również całkowitej likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w mniejszych gminach. Będą one nadal funkcjonować w gminach do 10 tys. mieszkańców.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.