Jesteś tutaj: Home

Dla włocławian bardziej atrakcyjna jest praca w Bydgoszczy niż w Toruniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 15 grudzień 2017 19:22

Centrum gospodarczym województwa kujawsko-pomorskiego jest Bydgoszcz – tak przynajmniej jednoznacznie wskazują dane sporządzone podczas Powszechnego Spisu Ludności w 2011 roku. Wydaje się, że systematycznie odnotowywany spadek bezrobocia nad Brdą, tylko te tendencje w kolejnych latach wzrastał. Na ile? Odpowie o tym planowany na niedaleką przyszłość, kolejny spis ludności.

 

Jeżeli chodzi o dojazdy do pracy z jednej gminy do drugiej, to zdaniem dr Macieja Ryczkowskiego, z Ośrodka Analiz Rynku i Pracy Głównego Urzędu Statystycznego, największe powiązania występują w województwie kujawsko-pomorskim pomiędzy Bydgoszczą i gminą Białe Błota. Dziennie jest to przepływ ok. 2 tys. pracowników dojeżdżających zarówno do miasta oraz podmiejskiej gminy. Druga największa zależność występuje między Toruniem i gminą Lubicz, ale już znacznie mniejsza od powyższej. Natomiast na trzecim miejscu znajduje się ruch pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem, trzeba jednak zaznaczyć, że jest to ruch dość jednostronny. Z Torunia do Bydgoszczy dojeżdża około 2 tys. pracowników, gdy w drugą stronę jest to kilkaset (w 2011 roku było to według statystyk 645 osób).

 

Jeżeli chodzi o relacje pomiędzy Bydgoszczą i innymi dużymi miastami województwa, to ponad tysiąc pracowników dziennie dojeżdża do tego miasta z Grudziądza. Ruch pomiędzy Grudziądzem i Toruniem jest kilka razy mniejszy. Podobna liczba pracowników co z Grudziądza, dojeżdża do Bydgoszczy również z Inowrocławia.

 

Największy udział w dojazdach do Bydgoszczy miały gminy, które możemy określić jako tworzące Bydgoski Obszar Funkcjonalny, w kolejności: Osielsko, Solec Kujawski, Sicienko, Dobrcz, Nowa Wieś Wielka, Nakło, Szubin, Dąbrowa Chełmińska i Koronowo. Podobny wynik jak w przypadku gminy Koronowa, miał w 2011 roku miejsce w dojazdach z Włocławka. Co ciekawe położony znacznie bliżej komunikacyjnie Włocławka Toruń, odnotował ruch bardzo znikomy. Można zatem odnieść wrażenie, że nie bez powodu przed rokiem przewoźnik kolejowy PolRegio zdecydował się wydłużyć część połączeń Bydgoszczy z Toruniem do Włocławka.

 

- Tutaj działa ten czynnik, że Bydgoszcz przyciąga jako stolica, mając bardziej atrakcyjny rynek pracy od Torunia To tutaj funkcjonuje całe zaplecze przemysłowe jak park technologiczny – ocenia wicedyrektor GUS w Bydgoszczy dr. Dominik Śliwicki.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.