Jesteś tutaj: Home

30 tysięcy mieszkańców daje jednego posła więcej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 07 marzec 2013 15:58

W Polsce mamy 460 posłów. Statystycznie jeden poseł przypada na 66 tysięcy wyborców. W okręgu bydgoskim ta statystyka wynosi 67 tysięcy, a w sąsiednim okręgu toruńskim na 64 tysiące mieszkańców.

 

W kujawsko-pomorskim wyborcy wybierają 25 posłów. W okręgu toruńskim 13, a bydgoskim 12. Liczba posłów w poszczególnych okręgach zależna jest zaludnienia i liczby wyborców.

 

W okręgu toruńskim według GUS mamy ponad 1 milion 67 tysięcy mieszkańców oraz ponad 841 tysięcy wyborców (dane PKW z wyborów parlamentarnych w roku 2011). W przypadku okręgu bydgoskiego jest to ponad 1 milion 30 tysiące mieszkańców, a ponad 812 tysięcy wyborców. Różnica pomiędzy okręgami wynosi zatem około 30 tysięcy mieszkańców i wyborców, wystarcza jednak to, aby w okręgu był jeden parlamentarzysta więcej.

 

Warto zauważyć, że w okręgu bydgoskim funkcjonuje 9 powiatów (w tym jeden grodzki – Bydgoszcz), zaś w toruńskim 14 (w tym trzy grodzkie – Toruń, Włocławek i Grudziądz). Dla przykładu powiat wąbrzeski w okręgu toruńskim, liczy tylko 35 tysięcy mieszkańców, czyli radykalnie poniżej kryterium racjonalności profesora Kuleszy (minimum 50 tysięcy mieszkańców).

 

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.