Jesteś tutaj: Home

K-PTS nie dostanie jednak autobusów za 15 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 02 styczeń 2018 21:31
K-PTS nie dostanie jednak autobusów za 15 mln zł Fot: Pibwl / Wikipedia

Planując Regionalny Program Operacyjny Zarząd Województwa planował zakupić za 15 mln zł z Unii Europejskiej nowoczesne autobusy dla spółki wojewódzkiej Kujawsko-Pomorski Transport Autobusowy z siedzibą we Włocławku. Spółka miała otrzymać fundusze z UE na unowocześnienie taboru bez przetargu. Jak się okazało, ten zamysł przerósł realne możliwości marszałka.

Autobusy K-PTS na ulicach naszego województwa charakteryzują się tym, iż przypominają trochę zabytkowy tabor. Na tle chociażby komercyjnych przewoźników jak PKS Bydgoszcz, czy Veolii obsługującej toruńską część województwa, wyglądają blado.

 

Urząd Marszałkowski chcąc pomóc swojej spółce wpadł na pomysł, żeby w Regionalnym Programie Operacyjnym zapisać 15 mln zł na zakup nowoczesnego, ekologicznego taboru autobusowego. Następnie wydano dokumenty, które zakładały, iż te pieniądze będą rozdysponowane w trybie pozakonkursowym. W kuluarach mówiło się, że cała pula trafi do K-PTS.

 

Okazało się, iż ten ,,niecny plan” może nie zostać zaakceptowany przez Brukselę i na ostatniej sesji Sejmiku Województwa marszałek przyznał - Nie możemy w trybie ,,pozakonkurencyjnym” skierować tych środków do K-PTS, dlaczego czekamy, aż coś w tym obszarze się zmieni.

 

Marszałek zapowiedział również, iż od bieżącego roku, regularnie województwo będzie dokapitalizowało spółkę z budżetu, aby zwiększyć jej możliwości finansowe w zakresie wymiany taboru. W roku 2018 K-PTS na ten cel ma uzyskać 1 mln zł.

 

Jednocześnie marszałek ubolewał, że obecne przepisy prawa dopuszczają wolną konkurencję w tak dużym zakresie. Marszałek od dłuższego czasu skarży się również na postępowanie samorządowców z powiatu lipnowskiego, którzy powołali swojego przewoźnika, konkurencyjnego wobec K-PTS.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa