Jesteś tutaj: Home

Premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji rządu. Kownacki nadal będzie wiceministrem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 09 styczeń 2018 13:58
Premier Mateusz Morawiecki dokonał rekonstrukcji rządu. Kownacki nadal będzie wiceministrem? Fot: fot. P. Tracz/KPRM

W południe nowy premier Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach rządzie. Na pierwszy rzut oka rzuca się wymiana ministrów, którzy budzili w opinii publicznej największe kontrowersje. W najbliższym czasie okaże się czy funkcję wiceministra utrzyma Bartosz Kownacki, z dużą uwagą warto przyglądać się też pracy nowego ministra zdrowia.

 

Z rządu odwołani zostali: Antoni Macierewicz (dotychczasowy minister obrony narodowej), Anna Streżyńska (resort cyfryzacji), Witold Waszczykowski (MSZ), Mariusz Błaszczak (MSWiA), Konstanty Radziwiłł (minister zdrowia) oraz minister środowiska Jan Szyszko. Z funkcji ministra finansów i rozwoju zrezygnował również premier Mateusz Morawiecki.

 

Minister Błaszczak z rządu jednak nie odszedł, objął bowiem po Antonim Macierewiczu MON. Nowymi ministrami zostali: Jadwiga Emilewicz (przedsiębiorczości i technologii), Jerzy Kwieciński (inwestycji i rozwoju), Łukasz Szumowskiego (zdrowia), Henryk Kowalczyk (środowiska – do tej pory Kowalczyk był członkiem Rady Ministrów bez swojego resortu), Joachim Brudziński (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), Jacek Czaputowicz (Ministerstwo Spraw Zagranicznych) oraz Teresa Czerwińska – nowy minister finansów.

 

Zauważyć można zatem również rekonstrukcje kompetencji resortów. Dotychczasowy superresort Rozwoju i Finansów, został rozbity na kilka mniejszych. Zlikwidowano natomiast Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Co z Kownackim?

W kuluarach mówi się, iż funkcję wiceszefa MON może stracić wybrany z okręgu bydgoskiego Bartosz Kownacki. Jeżeli o niego chodzi decyzje ostateczne jednak nie zapadły, bowiem premier nie wręczył mu dymisji. Wbrew nieprawdziwym informacjom w przestrzeni medialnej, dymisja Antoniego Macierewicza nie na pełnienie funkcji przez Kownackiego. Zapewne dużo zależeć będzie teraz od nowego ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

 

Poprawi się w służbie zdrowia?

W ostatnich dniach pojawiły się niepokojące informacje dotyczące funkcjonowania Szpital Uniwersyteckiego im. Biziela w Bydgoszczy, związane ze sporem jaki toczą rezydenci z byłym już ministrem Konstantym Radziwiłłem. Być może powołanie ministra Łukasza Szumowskiego pozwoli ten kryzys zażegnać.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów