Jesteś tutaj: Home

Szereg poprawek budżetowych złożył również senator Kobiak

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 18 styczeń 2018 14:15

Wczoraj informowaliśmy o wnioskach do budżetu państwa na rok 2018, które podczas sesji plenarnej Senatu wygłosił senator Mieczysław Augustyn z okręgu pilskiego – wnioskował on o modernizację szlaku kolejowego Bydgoszcz – Piła – Krzyż oraz budowę drogi S-10. Pisemne wnioski skierował również bydgoski senator Andrzej Kobiak.

 

Jego wnioski pokrywają się z tymi, o które zabiegali bydgoscy posłowie Platformy Obywatelskiej – przekazania 2 mld zł na budowę drogi ekspresowej S-10; 40 mln zł na budowę obwodnicy Białych Błot; 80 mln zł na rozbudowę Opery Nova; 50 mln zł na rozbudowę Filharmonii Pomorskiej; 25 mln zł na budowę hali lekkoatletycznej na Zawiszy; 30 mln zł na budowę hali sportowej dla Collegium Medicum; przekazania 200 mln zł na rzecz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy; przekazania 12 mln zł na rzecz Portu Lotniczego Bydgoszcz; 22 mln zł na rewitalizację drogi wodnej E-70. Senator Kobiak chce również przeznaczenia 22 mln zł na rekultywacje zdegradowanych przez zakłady chemiczne Zachem terenów na terenie Miasta Bydgoszczy.

 

Część poprawek – dotyczących obwodnicy Białych Błot oraz rozbudowy Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej - wydawałaby się jednak trudna do zrealizowania. W przypadku Białych Błot na chwilę obecną nie ma nawet koncepcji przebiegu obwodnicy – ma zostać ona opracowana dopiero do końca 2019 roku, w przypadku Opery nie ma porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa i Miastem Bydgoszczą, zaś w temacie Filharmonii Pomorskiej przynajmniej kilka tygodni poczekamy na opracowanie niezbędnego dla tej inwestycji planu miejscowego.

 

Posłowie PiS-u uważają, że podnoszenie tematu drogi S-10 jest populizmem, bowiem nie ma fizycznej możliwości wykonania prac za 2 mld zł w roku bieżącym. Według posła Pawła Olszewskiego z PO, główną motywacją dla tej poprawki jest to, iż na drogę S-10 nie ma zabezpieczonych funduszy, stąd też próba uzyskania funduszy w ramach poprawek budżetowych.

 

Poprawki zostaną poddane pod głosowanie na bieżącym posiedzeniu Senatu RP – może to nastąpić jeszcze dzisiaj albo jutro. Jeżeli Senat jakieś poprawki uwzględni, wówczas nad budżetem ponownie będzie musiał się pochylić Sejm RP.

 

Więcej o poprawkach senatora Augustyna piszemyDwie poprawki senatora z Piły dotyczące naszego regionu

 

Okręg obejmujący Bydgoszcz oraz powiaty: bydgoski, tucholski oraz świecki reprezentuje w senacie Andrzej Kobiak. Z kolei reprezentantem powiatów: inowrocławskiego, żnińskiego mogileńskiego, nakielskiego, sępoleńskiego jest Jan Rulewski.

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.