Jesteś tutaj: Home

Franciszek I nowym ojcem Kościoła

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 marzec 2013 01:19

Kardynałowie obradujący w czasie konklawe wybrali na 266 papieża argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergogilo. Jest to pierwszy papież z ameryki południowej oraz pierwszy Jezuita na tronie piotrowym.

 

Jednymi z pierwszych słów jakie skierował nowy papież do milionów wiernych na Placu Świętego Piotra oraz setek milionów przed telewizorami na całym świecie, była modlitwa w intencji emerytowanego papieża Benedykta XVI.

 

Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę, abyście poprosili o błogosławieństwo dla swojego biskupa. Pomódlcie się za mnie – zwrócił się papież Franciszek I do wiernych, po czym na chwilę nastała cisza w Watykanie. Wcześniej papież poprosił – Módlmy się każdego dnia. Niech jeden modli się za drugiego.

 

W opinii obserwatorów papież w ten sposób chce budować postawę braterstwa wśród wiernych.

 

Kardynał Berogilo dał się poznać z powodu swojej skromności, jako ten który nie chciał zamieszkać w rezydencji biskupiej, jeżdżący z większą chęcią komunikacją publiczną i rowerem, niż limuzyną. Także odniesieni swojego pontyfikatu do św. Franciszka wskazuje prostotę i ewangeliczne świadectwo.

 

Kościół nie znajduje się obecnie w najlepszej sytuacji, stąd też pontyfikat Franciszka I będzie dość wymagajacy.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.