Jesteś tutaj: Home

Czy jesteśmy województwem taniej siły roboczej?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 14 marzec 2018 15:15
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

W lutym opublikowaliśmy informacje o rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości opracowany przez fDi Magazine z grupy medialnej Financial Times. Zaniepokojenie mogło wywołać po nim ujęcie Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego tylko w zestawieniu dotyczącym efektywności kosztowej. Teraz dochodzą również do tego dane z Głównego Urzędu Statystycznego.

W rankingu fDi Magazine pod względem efektywności koszowej – pojęcie definiowane jako dążenie do osiągnięcia stawianego celu przy najniższym koszcie – Bydgoszcz zajęła 7 lokatę, jako najdalej położone na zachód miasto w tym zestawieniu. Najwyżej znalazł się objęty wojną Ługańsk na Ukrainie – top 10 zresztą zdominowały miasta ukraińskie, do tego mamy przedstawiciel Mołdawii, Rumunii oraz Litwy.

 

Jeżeli chodzi o regiony to ranking efektywności kosztowej zdominowały regiony z Rumunii, na 9 lokacie (jedyny przedstawiciel Polski) znalazło się kujawsko-pomorskie.

 

O tym już jednak pisaliśmy – w poniedziałek z kolei GUS opublikował opracowanie poświęcone kosztom pracy w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku – wyniosły one 4671 zł, są one niższe o 14,9% od średniej krajowej. Najwyższe koszty w Polsce odnotowano w województwie mazowieckim 5489 zł – 31% różnicy z kujawsko-pomorskim.

 

Niższe koszty od województwa kujawsko-pomorskiego wyliczono tylko dla województwa podkarpackiego – 4646 zł.

 

 

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów