Jesteś tutaj: Home

Ponad 600 mln zł po które nikt nie sięgnął

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 18 marzec 2018 15:23

Za te pieniądze można było zbudować linie kolejową z Solca Kujawskiego do Portu Lotniczego Bydgoszcz, a następnie do Trzcinca, mając plan na kolej metropolitalną zmodernizować linie kolejową nr 356 do Szubina i Kcyni, bądź 209 biegnącą przez Bydgoszcz. Po duże pieniądze z Unii Europejskiej samorządy jednak nie sięgnęły.

Kilka dni temu opublikowaliśmy informację o rozstrzygnięciu konkursu na dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozbudowę transportu kolejowego poza siecią TEN-T, w którym samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego nie wzięły nawet udziału. Konkurs był dedykowany przedsięwzięciom typowo poświęconym organizacji transportu kolejowego w aglomeracjach.

 

Na zaplanowane dofinansowanie ponad 1,2 mld zł, złożono wnioski na niespełna 609 mln zł, stąd też do wzięcia było jeszcze ponad 621 mln zł. Głównym beneficjentem w tym konkursie okazało się Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które pozyskało ponad 0,5 mld zł na Budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Z tego konkursu zdaniem Ministerstwa Infrastruktury mogliśmy sfinansować koncepcję budowy linii kolejowej z Łęgnowa do Portu Lotniczego i Trzcinca. Ze wstępnych szacunków wynika, że realizacja tej inwestycji kosztowałaby około 350 mln zł, czyli mniej niż dostępna alokacja. Konkurs zakłada dofinansowanie na poziomie maksymalnym 85%, stąd też Samorząd Województwa oraz ewentualnie Miasto Bydgoszczy musiałyby dołożyć tylko 15% wartości projektu. Najprawdopodobniej główną przyczyną eliminującą koncepcję kolei na lotnisko, było brak przygotowania projektu do uzyskania dotacji. Konieczne było powiem posiadanie aktualnego Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego. Taki dokument co prawda powstał dla kolei na lotnisko w perspektywie na potrzeby BiT City, ale według PKP PLK ten dokument jest nieaktualny, bowiem nie spełnia wymogów dotyczących wykorzystania funduszy w perspektywie 2014-2020.

 

Jeżeli chodzi o inne potencjalne inwestycje dla Bydgoskiej Kolei Metropolitalnej, pozyskać fundusze byłoby ciężko, bowiem samorządy nie opracowały dla tej koncepcji żadnego studium.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.