Jesteś tutaj: Home

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Zobacz co symbolizuje Wielki Czwartek

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 18 kwiecień 2019 09:52
Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Zobacz co symbolizuje Wielki Czwartek Fot: Simon Ushakov

Wieczorem rozpocznie się Triduum Paschalne – najważniejsze wydarzenie dla katolików w roku liturgicznym. Okres wspomnienia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

 

Kończy czas pokuty, aby rozpoczynać chwilę świąteczną. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa nie odgrywał on jednak istotnej roli. Nie ma poważniejszych świadectw wskazujących na to, aby z dniem tym wiązała się jakiekolwiek zwyczaje czy obrzędy. Te pojawiają się dopiero na przełomie III i IV wieku, kiedy kształtować zaczął się zwyczaj celebrowania Misterium Paschalnego. Tak jak w starożytnych rytuałach, każda kolejna noc przed Niedzielą Zmartwychwstania przekazywać miała tajemnice wiary, w które wgłębiać mieli się wszyscy wierzący – pisze na portalu histmag.org Sebastian Adamkiewicz – W Wielki Czwartek rozpoczynały się celebracje bezpośrednio związane ze zbliżającym się świętem, a może nawet już do niego należące. Triduum nie należy bowiem traktować jako przygotowanie do świąt. Dla chrześcijan to już były święta, choć każdego dnia przeżywane w inny sposób.

 

W Wielki Czwartek katolicy wspominają pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii. Jezus Chrystus dokonał tego w trakcie ostatniej wieczerzy. Przed południem w kościołach biskupich (Katedra Bydgoska i Archikatedra Gnieźnieńska w naszym regionie) odprawiane są Msze Krzyżma dla kapłanów, w czasie której święcone są oleje, które będą wykorzystywane do innych sakramentów . Wieczorem natomiast w kościołach parafialnych odprawione zostaną Msze Wieczerzy Pańskiej.

 

Po wierzerzy doszło do pojmania Jezusa Chrystusa, którego wydał jeden z uczniów o imieniu Judasz.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów