Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie nadal w ogonie we wdrażaniu funduszy unijnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 15 kwiecień 2018 21:28

Zarząd Województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim zarzekają się, że Kujawsko-pomorskie nie ma problemów z wykorzystywaniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wszystko ma iść bowiem zgodnie z planem. Z danych ministerstwa na dzień 31 grudnia 2017 roku wynika, że jesteśmy nadal mimo wszystko w ogonie.

W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Sejmu RP toczyła się dyskusja wokół współpracy Polski z Unią Europejską w II półroczu 2017 roku. Rząd informację parlamentowi przygotowuje cyklicznie, w ostępach półrocznych, po czym w Sejmie ma miejsce dyskusja.

 

Elementem takich sprawozdań jest publikacja zestawienia dotyczącego wykorzystania funduszy unijnych z poszczególnych programów operacyjnych. Jeżeli chodzi o złożone wnioski o dofinansowanie to z regionalnych programów operacyjnych wykorzystały województwa średnio 80% dostępnej alokacji - najlepiej radzą sobie województwa Wielkopolskie i Podkarpackie z wykorzystanymi 93% alokacji, najgorzej Kujawsko-pomorskie z 50% alokacji. Dla porównania jeżeli spojrzymy na programy rządowe to wykorzystanie alokacji sięga 94%, w tym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego powstaje szereg dużych projektów w naszym województwie, procent wykorzystanej alokacji wynosi 72%.

 

Jeżeli chodzi o zawarte już umowy o dofinansowanie to średnia dla regionalnych programów operacyjnych wynosi 47% - najlepiej radzi sobie Pomorskie z umowami na 73% alokacji, najgorzej Świętokrzyskie z 32%. Kujawsko-pomorskie z 43% znajduje się poniżej średniej dla województw.

 

Województwa rozliczyły już 8% funduszy dostępnych w alokacjach dla RPO. Najlepiej radzi sobie Opolskie z 15%, najgorzej województwo Podlaskie z 5%. O procent wyżej mają jednak województwa: Kujawsko-Pomorskie i Warmińsko-Mazurskie.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów