Jesteś tutaj: Home

PKW: Propozycja zmian okręgów do sejmiku jest zbyt daleko idąca

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 20 kwiecień 2018 15:38
Urząd Marszałkowski w Toruniu Urząd Marszałkowski w Toruniu

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa nie będzie procedowany projekt uchwały autorstwa marszałka województwa, który zakładał dość daleko idące zmiany w okręgach wyborczych. Jak udało nam się ustalić – wątpliwości wobec propozycji marszałka ma komisarz wyborczy.

Z danych komisarza wyborczego wynika, że liczba mieszkańców w województwie kujawsko-pomorskim spadła poniżej 2 mln, stąd też jesienią wybierać będziemy nie 33, ale tylko 30 radnych. Problem tworzy się przez to w okręgu nr 3 (Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński i wąbrzeski), gdzie wybieranych według matematyki powinno być 4 radnych, natomiast przepisy mówią o przynajmniej 5 mandatach w okręgów. Z tego powodu konieczne będą zmiany w granicach, marszałek zaproponował przeniesienie do tego kręgu powiatu rypińskiego z okręgu nr 6. Wywoła to jednak zmiany w większości okręgów. W zachodniej części województwa planuje się wymianę pomiędzy okręgami 1 i 5 powiatów żnińskiego i bydgoskiego. Praktycznie powstałby okręg zaczynający się w powiecie świeckim a kończący w żnińskim oraz rogalik który współtworzyłoby Koronowo i Mogilno.

 

Negatywnie koncepcje marszałka zaopiniowała Rada Miasta Bydgoszczy na sesji marcowej.

 

PKW ma wątpliwości

Nowy podział województwa na okręgi planowano przegłosować w najbliższy poniedziałek. Okazuje się jednak, że z powodu wątpliwości Państwowej Komisji Wyborczej, na razie decyzja w tej sprawie nie zostanie podjęta.

 

Wątpliwości komisarza potwierdza w rozmowie z nami Adam Dyla, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bydgoszczy. W opinii Komisarza Wyborczego projekt marszałka zakłada tak daleko idące zmiany, że należy go odbierać jako projekt nowej uchwały, a nie tylko zmiany dotychczasowego podziału – Zakres zmian powinien w jak najmniejszym stopniu ingerować w funkcjonujący podział – tłumaczy nam dyrektor Adam Dyla.

 

Dlatego Komisarz Wyborczy uważa, że proponowany projekt narusza zasadę stałości podziału.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.