Jesteś tutaj: Home

Sejmik wbrew uwagom komisarza uchwalił nowy podział województwa na okręgi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 maj 2018 11:27

Propozycja Zarządu Województwa proponująca nowy podział województwa na okręgi wyborcze do sejmiku budziła wątpliwości - chociażby z powodu powstania okręgu rozpoczynającego się w powiecie świeckim a kończący w mogileńskim. Również swoje wątpliwości wyraził komisarz wyborczy.

 

Zdaniem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego zmiany w okręgach, gdy wymaga tego sytuacja,  w tym wypadku spadek wybieralnych radnych z 33 do 30, z powodu spadku populacji województwa, powinny być jak najmniejsze. Propozycję marszałka komisarz ocenił jako daleko idący nowy podział województwa na okręgi. Opinia komisarza sprawiła, że odsunięto procedowanie na sejmiku zmian w podziale na okręgi o miesiąc.

 

Dzisiaj temat wrócił, bo jak uznał Zarząd Województwa krytycznie oceniany przez komisarza podział, jest w opinii Zarządu jedynym możliwym - Co ma Świecie do Janowca Wielkopolskiego? - dziwił się radny Adam Banaszak tej propozycji. Radny Michał Krzemkowski wniósł o przesunięcie decyzji o 2 tygodnie, na to się jednak nie zgodził marszałek i w głosowaniu sejmik uchwalił zmiany.

 

Dla zachowania 5 mandatów (minimum ustawowe) w okręgu nr 3 (Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński i wąbrzeski) Zarząd Województwa zarekomendował sejmikowi przeniesienie do tego okręgu powiatu rypińskiego z okręgu nr 6 (Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski, w chwili obecnej również rypiński).

 

Dalej proponuje się przeniesiono z okręgu nr 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, radziejowski i żniński) powiat radziejowski. W tym wypadku jednak okręg nr 5 nie spełnił wymogu, stąd też wymieniono z okręgiem nr 1 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki i tucholski) powiatu żnińskiego na bydgoski. Dopiero w tym momencie cała układanka się zamknęła. Bez zmian pozostanie jedynie okręg nr 1 składający się Miasta Bydgoszczy. We wszystkich okręgach wybieranych byłoby 5 radnych.

 

Dość absurdalnie przy tym podziale będzie wyglądał okręg nr 5, przypominający w kształcie rogalik, składający się z powiatów: bydgoskiego, inowrocławskiego i mogileńskiego (powiat graniczący z województwem wielkopolskim).

 

Nie można wykluczyć, iż dzisiejsza decyzja zostanie zakwestionowana przez komisarza wyborczego.

 

Nowy podział województwa na okręgi

 Okręg nr 1: Miasto Bydgoszcz

Okręg nr 2:  powiaty: nakielski, sępoleński, świecki, tucholski, żniński

Okręg nr 3: m. Grudziądz oraz powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, wąbrzeski

Okręg nr 4: m. Toruń oraz powiaty: toruński, chełmiński

Okręg nr 5: powiaty: bydgoski, inowrocławski, mogileński

Okręg nr 6: m. Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, lipnowski, radziejowski, włocławski

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów