Jesteś tutaj: Home

Linia kolejowa na lotnisko zdaniem marszałka już nie w tej perspektywie unijnej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 maj 2018 01:11
Linia kolejowa na lotnisko zdaniem marszałka już nie w tej perspektywie unijnej Fot: Bartosz Bieliński

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że budowa linii kolejowej z Solca Kujawskiego do Trzcinca, przez Port Lotniczy Bydgoszcz, to nadal dla Zarządu Województwa priorytet, który zmienić mógłby dość znacząco funkcjonowanie transportu kolejowego w kujawsko-pomorski. W jego opinii nie uda się jednak na to zadanie pozyskać funduszy unijnych.

Radny Andrzej Walkowiak podczas poniedziałkowej sesji sejmiku wyraził zawód, że Województwo Kujawsko-Pomorskie nie wystąpiło z koncepcją budowy linii kolejowej na lotnisko do konkursu w ramach działania 5.2 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W tym konkursie z racji małej liczby projektów nie wykorzystano 600 mln zł alokacji. Samorządowiec zapytał, czy gdyby rozpisano nowy konkurs, to czy posiadamy jako województwo aktualne Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe, pozwalające aplikować o środki europejskie.

 

- Walczymy i jesteśmy autorami koncepcji podłączenia Trzcinca do portu lotniczego – przyznał marszałek Piotr Całbecki. Poinformował on jednak, iż koncepcja budowy tylko odcinka od Trzcicna do lotniska zyskała negatywna ocenę unijnej agendy JASPERS, z powodu zbyt małych przewidywanych potoków pasażerskich, dlatego Zarząd Województwa podejmuje działania na rzecz realizacji również odcinka do Solca Kujawskiego. Tego założenia nie udało się jednak wprowadzić do Kontraktu Terytorialnego zawartego z rządem.

 

Marszałek wprost na pytanie czy posiadamy STEŚ nie odpowiedział, wyraził jednak opinie, że tej inwestycji w trwającej perspektywie Unii Europejskiej nie da się zrealizować, dopiero działać będzie można po 2020 roku (od redakcji – w praktyce po 2025 roku). Można zatem odnieść wrażenie, że nie jesteśmy gotowi sięgnąć po środki.

 

Poseł pyta o 600 mln zł

Interpelacje po konkursie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w którym nie wykorzystano ponad 600 mln zł, złożył poseł Łukasz Schreiber, który pyta ministra infrastruktury - Czy rozważane jest przeprowadzenie ponownego konkursu w ramach działania 5.2, który pozwoliłby sięgnąć po te środki samorządom, które nie były wstanie przygotować aplikacji w pierwotnym terminie?

 

Po odpowiedzi udzielonej radnemu Walkowiakowi przez marszałka Całbeckiego, raczej odpowiedź jaką uzyska poseł Schreiber nie będzie miała dla Bydgoszczy większego znaczenia. Warto przypomnieć, że gdy Walkowiak pytał w podobny sposób kilka miesięcy temu, wówczas marszałek wyrażał jeszcze nadzieję, na realizacje tego projektu w bieżącej perspektywie unijnej.

 

 

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.