Jesteś tutaj: Home

Chór ,,Vincentinum” to element muzycznych dziejów Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 maj 2018 22:32

Niektórzy twierdzą, że Bydgoszcz słynie z muzyki i medycyny. Nikt raczej nie podważy szczególnej roli miasta nad Brdą na muzycznej mapie Polski. Dobiegają właśnie końca VIII Koncerty Maryjne z Różą, inicjatywy o blisko 100-letnim rodowodzie, które powoli stają się wydarzeniem ponad regionalnym, o czym świadczy zorganizowanie jednego koncertu chociażby w Poznaniu.

 

Wróćmy jednak do Bydgoszczy – środę wystąpił Chór ,,Vincentinum”, po nazwie łatwo się domyśleć, że związany jest on z bazyliką pw. św. Wincentego a'Paulo. Chór przygotowuje się już powoli na świętowanie jubileuszu 90-lecia. Powstał on na przełomie 1928-1929 roku, stając bardzo ważnym elementem życia tej parafii. Niestety za dużo o przedwojennej działalności ,,Vincentinum” nie wiemy, bowiem spaleniu uległy dokumenty.

 

Dziejom muzyki chóralnej na Bartodziejach poświęcony był wykład (również wchodzący w skład Koncertów Maryjnych), który w pierwszej połowie maja wygłosiła dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska.

 

- Wybuch II wojny światowej odwołał działalność wszystkich zespołów kościelnych. Zastrzelono opiekuna ks. Szarka oraz związanego z zespołem ks. Wiórka. Po wojnie chór odrodził się, dyrygentem został Paweł Podejko, odkrywca archiwalnych zbiorów muzycznych na Jasnej Górze – opowiadała doktor Kłaput-Wiśniewska.

 

Więcej o wykładzie piszemy - W II Rzeczypospolitej muzyka odgrywała szczególną rolę wychowawczą

 

W środę ,,Vincentinum” ubogaciło swoim śpiewem wieczorną Mszę Świętą w Katedrze, wchodzącej już w święto Bożego Ciała. Zespół pod dyrekcją Dariusza Rynkowskiego zaprezentował również szereg innych pieśni, w tym Parce Domine w kompozycji Feliksa Nowowiejskiego:

 

W czwartek 31 maja, bezpośrednio w święto Bożego Ciała odbędzie ostatni koncert finały, po którym zostaną podsumowane VIII Koncerty Maryjne z Różą (koncert rozpocznie się około godziny 18:30). Warto przybyć i posłuchać, bowiem wystąpi znakomity zespół ,,Bydgoscy Soliści ARTE CON BRIO”:

w składzie: Krystyna Prystasz - I skrzypce, Marcin Pawełczyk - II skrzypce, Mirosław Przybył - altówka/kierownik artystyczny, Agata Jarecka - wiolonczela.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj