Jesteś tutaj: Home

,,Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie będzie kończył się na Gdyni"

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 11 czerwiec 2018 14:40

W Gdynii rozpoczęła się konferencja z udziałem unijnych koordynatorów sieci TEN-T oraz gości ze Szwedzkiego regionu Blekinge i najbatdziej zainteresowanego inicjatywami miasta Karlskrona. Koordynator Korytarza Bałtyk-Adriatyk prof. Kirt Bodewig zapowiedział, że korytarz ten nie powinien kończyć się na Gdynii, ale przy udziale autostrady morskiej obejmować również Szwecję.

 

Korytarz Bałtyk-Adriatyk łączy obecnie 8 portów (Gdynie, Gdańsk, Szczecin i ŚwinoujscieŚwinoujscie nad Bałtykiem oraz Triest, Rawene, Koper i Wenecje nad Adriatykiem). Przebiega on bezpośrednio przez Inowrocław i Bydgoszcz. Stawia to szczególnie Bydgoszcz przed szansą stania się ważnym węzłem blisko współpracującego z polskimi portami morskami.  Mamy zatem być beneficjentem poszerzenia korytarza o Szwecję. 

 

Decyzje o rewizji korytarzy sieci bazowej zapaść ma 2023 roku, od dzisiaj stawiana jest ona jako oficjalny cel. Oprócz słownego poparcia koordynatora Bodewiga, miało dzisiaj miejsce podpisanie listu intencyjnego pomiędzy: Stowarzyszeniem Miast Autostrady Bursztynowej, Stowarzyszeniem Polskich Regionów Korytarza Bałtyk-Adriatyk (członkiem jest kujawsko-pomorskie) oraz szwedzkiego Stowarzyszenia Baltic Link.

 

Poparcie dla rewizji korytarza w tym kierunku wyraził w liście do uczestników Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Listowne poparcie skierował również europoseł Kosma Złotowski (zasiada w komisji odpowiedzialnej za infrastrukture) wraz z posłem Łukaszem Schreiberem.

 

Na miejscu obecny jest wicemarszałek kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść, który będzie jedynym prelegentem z naszego województwa. Jego wystąpienie poświęcone będzie inicjatywie EMMA. Swój planowany kolejowy terminal przeładunkowy będzie prezentować Łódź.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.