Jesteś tutaj: Home

Kolejne setki milionów z UE na kolej. Nasze województwo nie jest na nie jednak przygotowane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 czerwiec 2018 18:09

W lipcu Centrum Unijnych Projektów Transportowych planuje ogłosić kolejny konkurs w ramach działania 5.2 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozwój transportu kolejowego poza TEN-T. W ramach tego działania można by zbudować linie kolejową do Portu Lotniczego Bydgoszcz, czy zrealizować projekty związane z rozwojem kolei aglomeracyjnych.

Według wstępnych szacunków w ramach tego konkursu rozdysponowane ma być 800 mln zł. Dowiadujemy się tego z odpowiedzi na interpelację, jaką posłowi Łukaszowi Schreiberowi udzielił podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Chodkiewicz. Schreiber pytał, czy w związku z niewykorzystaniem całej alokacji w ubiegłorocznym konkursie, planowane są kolejne.

 

Informacja o planowanym konkursie na pierwszy rzut oka wydaje się dobra, ale w praktyce nie skorzystamy zbytnio na niej. Żeby móc aplikować o dofinansowanie unijne trzeba mieć bowiem przygotowany projekt. Już po tym jak Schreiber złożył interpelacje okazało się, że Urząd Marszałkowski nie zlecił jeszcze aktualizacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, bez którego dotacji nie otrzymamy. Sam marszałek województwa pytany niedawno przez radnego Andrzeja Walkowiaka przyznał, że nie widzi szans na realizację tej inwestycji w bieżącej perspektywie.

 

Reasumując – będzie nowy konkurs, ale nie jesteśmy jako region przygotowani do aplikowania do niego.

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.