Jesteś tutaj: Home

Kolejne setki milionów z UE na kolej. Nasze województwo nie jest na nie jednak przygotowane

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 18 czerwiec 2018 18:09

W lipcu Centrum Unijnych Projektów Transportowych planuje ogłosić kolejny konkurs w ramach działania 5.2 z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na rozwój transportu kolejowego poza TEN-T. W ramach tego działania można by zbudować linie kolejową do Portu Lotniczego Bydgoszcz, czy zrealizować projekty związane z rozwojem kolei aglomeracyjnych.

Według wstępnych szacunków w ramach tego konkursu rozdysponowane ma być 800 mln zł. Dowiadujemy się tego z odpowiedzi na interpelację, jaką posłowi Łukaszowi Schreiberowi udzielił podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury Marek Chodkiewicz. Schreiber pytał, czy w związku z niewykorzystaniem całej alokacji w ubiegłorocznym konkursie, planowane są kolejne.

 

Informacja o planowanym konkursie na pierwszy rzut oka wydaje się dobra, ale w praktyce nie skorzystamy zbytnio na niej. Żeby móc aplikować o dofinansowanie unijne trzeba mieć bowiem przygotowany projekt. Już po tym jak Schreiber złożył interpelacje okazało się, że Urząd Marszałkowski nie zlecił jeszcze aktualizacji Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, bez którego dotacji nie otrzymamy. Sam marszałek województwa pytany niedawno przez radnego Andrzeja Walkowiaka przyznał, że nie widzi szans na realizację tej inwestycji w bieżącej perspektywie.

 

Reasumując – będzie nowy konkurs, ale nie jesteśmy jako region przygotowani do aplikowania do niego.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 08.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 277

- liczba osób hospitalizowanych – 227

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5460

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 621

- liczba pobranych próbek – 5419

- liczba ozdrowieńców - 5

- liczba zgonów – 5

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam