Jesteś tutaj: Home

Co dalej z muralem przy Nakielskiej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 czerwiec 2018 00:00
Co dalej z muralem przy Nakielskiej? Fot: Bogusław Białas

 Na początku czerwca przy ulicy Nakielskiej pojawił się mural prezentujący papieża św. Jana Pawła II patrzącego z Bazyliki św. Piotra na bydgoska Bazylikę św. Wincentego A'Paulo. Za mural zapłaciło Województwo Kujawsko-Pomorskie. Miał być on prezentem dla Bydgoszczy z okazji Święta Województwa. Prezent już niekoniecznie pożądany, bowiem wątpliwości budzi jego estetyka.

Mural kosztował około 25 tys. zł. Zdaniem prof. Dariusza Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Estetyki Miasta, mamy do czynienia ze słaba artystycznie samowolką. Malowidło nie uzyskało bowiem ani akceptacji Plastyka Miejskiego, ale też wspominanej Rady ds. Estetyki.

 

Kontrowersje są i pojawia się pytanie czy ,,dzieło” należy zamalować? Tutaj przeważają raczej opinie za jego postanowieniem, bowiem jak podnosi chociażby Koło Bydgoszcz Nowoczesnej, wydano na niego ponad 20 tys. zł publicznych pieniędzy, natomiast operacja jego zamalowania będzie kolejnym kosztem.

 

Temat pojawił się również na wczorajszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy - Przyglądałem się temu budynkowi i ma on oznaczenia, że jest to budynek ADM – interpelował wiceprzewodniczący Jan Szopiński – Nie ma chyba u nas w mieście tak, że jak jest budynek ADM, że malują sobie co chcą, bo byłby już niedobry obraz naszego miasta.

 

IMG 20200117 135511 1

20 stycznia 1920 - wkroczenie wojsk polskich do Bydgoszczy

22 stycznia 1920 - oficjalne przyłaczenie Bydgoszczy do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.