Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz ma już II tom encyklopedii sobie poświęconej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 czerwiec 2018 00:10

6 lat minęło od wydania I tomu Encyklopedii Bydgoszczy wydanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W czwartek TMMB zaprezentowało II tom i na pewno nie ostatni. Poznaliśmy również Bydgoszczanina Roku wybranego przez Towarzystwo.

Uroczystość poświęcona obu wydarzeniom miała miejsce w Domu Polskim. Podniosłości nadał jej koncert ,,Skarby muzyki polskiej w 100. lecie odzyskania Niepodległości Polski” w wykonaniu na fortepianie: Marzeny Buchwald i Joanny Derendy-Łukasik oraz sopranistki Beaty Bobińskiej.

 

Redaktor naczelny dwóch pierwszych tomów Encyklopedii Bydgoszczy prof. Włodzimierz Jastrzębski przyznał, że w postanie II tomu liczącej ponad 500 stron Encyklopedii zaangażowało się około 200 osób. Wyraził również nadzieje, że 3 tom powstanie w ciągu najbliższych 5 lat. Niewykluczone jest, że powstanie jeszcze uzupełniający 4 tom. Drugi tom składa się z 8 rozdziałów: Architektura, Film, Historia i Polityka, Kultura, Media, Oświata i Wojsko. Łącznie w trzech tomach ma być 25 działów.

 

 

Bydgoszczanin Roku

W dalszej przeszłości Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, najstarsza towarzystwo miłośników miast na ziemiach polskich, przyznawało zaszczytny tytuł Bydgoszczanina Roku. Do tej tradycji TMMB powraca. Pierwszym laureatem tego tytułu został Prezes Związku Rzemiosła Polskiego oraz właściciel firmy cukierniczej Jago Jan Gogolewski – Poznałem go jako człowieka nadzwyczaj skromnego, który nigdy nie odmawiał pomocy. Jest to działacz społeczny wielkiego formatu – mówił w ramach laudacji prezes TMMB Jerzy Derenda.

 

Dekoracji Bydgoszcznina Roku dokonali wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński i Lech Zagłoba-Zygler, a także zastępca prezydenta Anna Mackiewicz.

 

- Nie jestem człowiek mowy, ale czynu – mówił Gogolewski – Nie wiem czym na to zasłużyłem, choć w Bydgoszczy się urodziłem, dla Bydgoszczy pracowałem i będę pracował dalej.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj