Jesteś tutaj: Home

Toruńska posłanka niepokoi się skutkami nałogowego grania w gry komputerowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 17 lipiec 2018 16:46
Toruńska posłanka niepokoi się skutkami nałogowego grania w gry komputerowe CC BY-SA 3.0 pl by Adam Gryciuk

Posłanka PiS Anna Sobecka obawia się zgubnych skutków grania w gry komputerowe, dlatego w interpelacji do minister edukacji narodowej wskazuje działania podjęte przez Francję, gdzie zakazano korzystania z gier na terenie szkół oraz Korei Południowej – kraju w którym od północy do godziny 6 rano granie ma być zakazane.

Jak informują media, rządy wielu państw podejmują różnego rodzaju działania, aby przeciwdziałać powstawaniu takich zaburzeń. Przykładowo w Korei Południowej wprowadzono zakaz gier internetowych od północy do godziny 6 rano dla osób poniżej szesnastego roku życia, w Japonii gracze, którzy przekroczą przed ekranami dopuszczalny w danym miesiącu czas, otrzymują informacje z ostrzeżeniem, a we Francji od września 2018 roku wprowadza się całkowity zakaz używania elektronicznych gadżetów w szkołach – czytamy w interpelacji posłanki Anny Sobeckiej, kierowanej do minister Anny Zalewskiej - W Polsce liczbę graczy gier komputerowych szacuje się na szesnaście milionów osób, w tym piętnaście procent uzależnionych od gier i Internetu. Uzależnienie pojawia się jako skutek grania samego w sobie, a nie wiąże się np. z występowaniem wulgaryzmów czy przemocy w grze, dlatego ograniczenia wiekowe (PEGI) mogą mieć względną skuteczność. Tym samym uzależnienie od gier jawi się jako bardzo realne zagrożenie dla dzieci i młodzieży.

 

Posłanka pyta się czy Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało programy profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów