Jesteś tutaj: Home

Czy podrożeją opłaty za parkowanie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 lipiec 2018 00:40

Za parkowanie w podstrefie A strefy płatnego parkowania (ścisłe centrum Bydgoszczy) płacimy obecnie 3 zł. Sejm przegłosował jednak nowe przepisy, które od 2019 roku pozwalają nawet nałożyć opłatę w wysokości 9,99 zł. Będzie to jednak autonomiczna decyzja samorządowców.

Celem podwyższenia maksymalnych opłat (obecnie maksymalny próg to 3 zł za pierwszą godzinę) jest danie samorządowcom narzędzi, do kreowania polityki parkingowej. Wyższe opłaty będą bowiem zniechęcać, aby przyjeżdżać do centrum transportem indywidualnym, jednocześnie mogą stymulować większe zainteresowanie transportem zbiorowym. W 2019 roku maksymalna stawka za pierwszą godzinę ma wynieść 9,99 zł, za każdą kolejną godzinę ta stawka może wzrastać o 20%. Wysokość maksymalnej opłaty wynosić ma według nowej ustawy 0,15% minimalnego wynagrodzenia, stąd tez spodziewać się można, że w kolejnych latach będzie wzrastać.

 

Parlament dał samorządowcom tylko możliwość, to jednak prezydent z radnymi będą decydować czy z nich skorzystają. Na razie w Bydgoszczy zapowiedzi podwyżek opłat nie było. PortalSamorządowy.pl zrobił zestawienie jak do nowego prawa odnoszą się samorządowcy. Wynika z niego, że Bydgoszcz rozważa podwyżkę opłat, ale na pewno będzie ona daleka od maksimum na poziomie 9,99 zł.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj