Jesteś tutaj: Home

Wielki Czwartek

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne czwartek, 28 marzec 2013 13:49

Dzisiaj rozpoczyna się okres Triduum Paschalnego, czyli najważniejszy okres Wielkiego Tygodnia. Wielki Czwartek to także Święto Kapłanów, przypominające o ustawieniu sakramentów Kapłaństwa i Eucharystii przez Jezusa Chrystusa.

Dzisiaj o godzinie 10 w Katedrze Bydgoskiej biskup Jan Tyrawa odprawił mszę świętą dla wspólnoty kapłańskiej z diecezji - Pragniemy wrócić myślą do momentu święceń i ponowić naszą gotowość do służby, do której przez sakrament święceń uzdolnił nas Bóg. Liczę, że nie zabraknie nikogo z Was – wyjaśnia biskup Jan Tyrawa.

 

Wieczorem w kościołach parafialnych odprawiona zostanie dzisiaj Msza Wieczerzy Pańskiej upamiętniająca ostatnią wieczerzę Jezusa Chrystusa z apostołami. W czasie śpiewania hymnu ,,Chwała na wysokości Bogu” na kościołach zabrzmią dzwony. Następnie dzwony i organy zamilkną, aż do Wielkiej Soboty. Kapłani obnażą ołtarz, a hostie będące zgodnie z liturgią kościoła ciałem Chrystusa zostaną przeniesione do specjalnie przygotowanej ciemnicy.

 

Świadomi jesteśmy także jak bardzo Kościół Bydgoski potrzebuje kapłanów. Stąd ten dzień Wielkiego Czwartku, a zwłaszcza naszą modlitwę w katedrze, uczynić chcemy jednym wielkim wołaniem, by Pan żniwa wyprawił nowych robotników do swojej winnicy. Dlatego gorąco proszę, aby Waszej pielgrzymce do katedry towarzyszyli lektorzy i ministranci, spośród których Pan najczęściej wybiera sobie przyszłych kapłanów – dodaje bydgoski biskup.

 

W Wielki Piątek w kościołach nie będą oprawiane żadne msze święte. Odbędzie się tylko Liturgia Męki Pańskiej.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.