Jesteś tutaj: Home

Kontrolują czy w regionie nikt nie uprawia zakazanej, genetycznie modyfikowanej kukurydzy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 18 lipiec 2018 19:27

Genetycznie modyfikowana kukurydza GMO MON 810 nie może być uprawiana w większości państw europejskich. W Polsce ten zakaz obowiązuje od 2013 roku. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy, prowadzi na terenie województwa kujawsko-pomorskiego kontrole upraw, pod kątem hodowli zakazanej odmiany kukurydzy.

Na chwilę obecną nie stwierdzono żadnego przypadku naruszenia tego zakazu. WIOR chce jednak dmuchać na zimne, dlatego taka prewencyjna akcja. Na plantacjach kukurydzy pobierane są próbki liści, które trafiają później do specjalistycznego laboratorium.

 

Odmiana kukurydzy MON 810 produkuje toksyczne białko Cry1Ab, które skutecznie zwalcza insekty, ale jednocześnie stanowi zagrożenie dla innych organizmów żywych jak owady (w tym również chronione gatunki). Za wprowadzeniem w 2013 roku zakazu hodowli w Polsce przemawiało ryzyko skażenia przez genetycznie modyfikowana kukurydzę odmian naturalnych kukurydzy. Podobny zakaz obowiązuje w największych krajach Unii Europejskiej: Niemczech, Francji i we Włoszech oraz kilku mniejszych państwach.

 

- Należy zaznaczyć ,że stwierdzenie w Polsce upraw odmian zakazanych wiąże się z sankcjami prawnymi min. nakazem likwidacji całej plantacji. Ponadto na producenta kukurydzy GMO jest nakładana jest wysoka opłata sankcyjna – przestrzega Kujawsko-Pomorski Wojewódzki inspektor Ochrony Roślin, Marcin Wroński.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 07.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 264

- liczba osób hospitalizowanych, podejrzanych o zakażenie/potwierdzonych – 207

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 747

- liczba pobranych próbek – 5020

- liczba zgonów – 2

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam