Jesteś tutaj: Home

W sobotę będzie można zwiedzić elektrownie w Smukale

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 lipiec 2018 07:30

 

W najbliższą sobotę czeka nas kolejna wycieczka z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Tym razem czeka nas nie lada gratka, bowiem będzie można m.in. wejść na teren elektrowni wodnej w Smukale oraz zobaczyć ujęcie na Czyżkówku. Organizatorzy zapewnią autokar.

W sobotę 21 lipca 2018 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy wsparciu Urzędu Miasta zaprasza na kolejną wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”.

 

Mamy w planie sporo atrakcji. Odwiedzimy Bydgoskie Centrum Sztuki im. Stanisława Horno-Popławskiego zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej siedziby administracyjnej Bydgoskich Zakładów Mięsnych przy ul. Jagiellońskiej 47. W placówce zobaczymy ekspozycję biteart, na którą składają się obrazy polskich twórców. W gmachu znajduje się też Sopocki Dom Aukcyjny z obrazami i rzeźbami.

 

Dalej autokar powiezie nas w głąb historii dawnej Bydgoszczy i jej obiektów. Zatrzymamy się na Jachcicach aby zobaczyć centrum dawnej wsi, miejsce, gdzie znajdowały się młyny wodne, przedwojenny plac ćwiczeń i cmentarz ewangelicki. W Smukale Dolnej, ongiś wsi kościelnej stanowiącej własność biskupa włocławskiego, dowiemy się gdzie znajdowały się młyny wodne.

 

Stamtąd już tylko krok dzieli nas od Elektrowni Wodnej i dawnej karbidowni. Zwiedzanie tego unikatowego obiektu zawsze pozostawia niezapomniane wrażenia. Niedaleko znajduje się miejsce byłego obozu z okresu II wojny światowej. Tutaj także przyszły Papież Jan Paweł II zatrzymywał się podczas spływów kajakowych. W jego pamięci pozostał na zawsze obraz Brdy nazywanej najcudowniejszą rzeką, nad którą kapłan może odpoczywać po trudach pracy.

Brda odsłoni nam jeszcze jedno swoje oblicze. Zatrzymamy się na Czyżkówku przy nowoczesnym, zmodernizowanym ujęciu wody dla Bydgoszczy wraz z instalacjami oczyszczania i przepompowniami. Ongiś była tu „Muna” znana zbrojownia III Rzeszy niemieckiej. Na zakończenie wycieczki przypomnimy dawne dzieje Osowej Góry.

 

Naszymi przewodnikami będą fachowcy ze wspomnianych obiektów i znawcy historii miasta.

 

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 lipca 2018 roku. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96, lub e-mailem: biuro@tmmb.pl Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00. Zapraszamy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj