Jesteś tutaj: Home

Światowe media nadal pamiętają o mistrzostwach świata w Bydgoszczy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 lipiec 2018 00:00

W dniach 19-24 lipca 2016 roku w Bydgoszczy odbyły się 16. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce. Od tego wydarzenia minęły zatem już dwa lata, okazuje się jednak, że świat o nim nadal pamięta.

 

Mistrzostwa w 2016 roku były wyjątkowe, można powiedzieć wręcz historyczne. Po skandalu dopingowym w rosyjskiej federacji, IAAF zdecydował się wykluczyć Rosjan z mistrzostw oraz odebrać temu państwu organizację tej prestiżowej imprezy. Czasu na odnalezienie nowego gospodarza nie było wiele, zadania zdecydowała się jednak podjąć Bydgoszcz. Oferta bydgoska została przez IAAF uznana za najpoważniejszą i tak staliśmy się pierwszym na świecie dwukrotnym organizatorem tych zawodów. Wcześniej mistrzostwa świata juniorów odbyły się w 2009 roku.

 

- Bydgoszczy ten kredyt zaufania będziemy długo pamiętać – podsumował krótko wyczyn Bydgoszczy, prezydent IAAF, Sebastian Coe.

 

Podczas Mistrzostw Świata gościło nad Brdą ponad 1,6 tys. gości – byli to przede wszystkim zawodnicy, ale również przebieg zawodów relacjonowało kilkudziesięciu zagranicznych dziennikarzy. Ich praca sprawiła, iż o Bydgoszczy pisano na całym świecie.

 

Nawiązania w zagranicznych mediach do tamtych zawodów pojawiają się do dzisiaj. Fiński portal GBTimes, zajmujący się tematyką Chin, 16 lipca pisał o sukcesie chińskiej zawodniczki Zhang Linru, która specjalizuje się w pchnięciu kulą oraz chodziarza Zhang Yao, na Mistrzostwach Świata U20, które odbywały się w Finlandii. Linru dzięki uzyskaniu odległości w rzucie 17,05 metra wywalczyła w Finlandii srebrny medal. Portal przypomina, że srebrem zakończył się również jej start w 2016 roku w Bydgoszczy.

 

Złoty medal zdobył natomiast w chodzie na 10.000 metrów Zhang Yao. Złoto Yao wywalczył również przed dwoma laty w Bydgoszczy. Jeżeli tym zawodnikom uda się osiągnąć sukcesy na szczeblu seniorskim, to istnieje duża szansa, że świat będzie pamiętał, ze ich pierwszą dużą imprezą były mistrzostwa świata juniorów w Bydgoszczy. W tym sporcie jest bowiem tak, że bardziej pamięta się miasto gospodarza, niż państwo.

 

W przyszłym roku na stadionie Zawiszy odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy, na których zobaczymy najsilniejsze reprezentacje na Starym Kontynencie. Termin dokładny jeszcze nie został ustalony, ale najprawdopodobniej będzie to druga połowa czerwca.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj