Jesteś tutaj: Home

Wybory do sejmiku według nowych okręgów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 02 sierpień 2018 15:16

W poniedziałek Sejmik Województwa podjął kolejną uchwałę dokonującą podziału województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi wyborcze. Tym razem jest to kompromis pomiędzy racjami Komisarza Wyborczego,a propozycjami Zarządu Województwa. Zmiana granic okręgów została wymuszona przez spadek liczby mieszkańców województwa poniżej 2 mln (według rejestru Komisarza, GUS wycenia naszą populacje powyżej 2 mln).

Poniedziałkowe głosowanie nie budziło większych emocji, dla radnych była to bardziej formalność. Trzymanie się obecnego w poprzednich wyborach podziału województwa na okręgi nie było możliwe, bowiem w okręgu nr 3 (Grudziądz i okoliczne powiaty) wybieranych byłoby 4 radnych, natomiast przepisy wyborcze wymagają przynajmniej 5 mandatów. Z tego powodu konieczne były przesunięcia pojedynczych powiatów pomiędzy okręgami.

 

We wszystkich okręgach będziemy wybierać po 5 radnych.

Okręg nr 1 (Miasto Bydgoszcz) – bez zmian

Okręg nr 2 (powiaty: bydgoski, sępoleński, tucholski i świecki) – powiat nakielski z okręgu 2 został przesunięty do okręgu nr 5.

Okręg nr 3 (Grudziądz oraz powiaty: grudziądzki, brodnicki, wąbrzeski, rypiński i golubsko-dobrzyński) – rozszerzony o powiat rypiński, będący wcześniej w okręgu nr 6.

Okręg nr 4 (Toruń oraz powiaty: toruński i chełmiński) – bez zmian

Okręg nr 5 (powiaty: inowrocławski, nakielski, żniński i mogileński) – poszerzony o powiat nakielski z okręgu nr 2 oraz powiat radziejowski przesunięty do okręgu nr 6.

Okręg nr 6 (Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski) – poszerzony o powiat radziejowski przesunięty z okręgu nr 5, w zamian za przesuniecie powiatu rypińskiego do okręgu nr 3.

 

W zachodniej części województwa będą zatem dwie zmiany:

-w okręgu nr 2 wybierać będziemy jednego radnego mniej

-mieszkańcy powiatu nakielskiego nie będą już częścią okręgu nr 2, ale 5. Będzie to zatem podział bliższy temu, jaki ma miejsce w wyborach do Senatu RP.

-powiat radziejowski zostanie przesunięty z okręgu nr 5 do 6.

 

Zmiany musi zatwierdzić jeszcze Komisarz Wyborczy. Wydaje się to jednak formalnością, bowiem to Komisarz zasugerował taki podział Samorządowi Województwa.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.