Jesteś tutaj: Home

Trwa szacowanie szkód wyrządzonych przez suszę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 03 sierpień 2018 15:12

We wtorek Rada Ministrów uruchomiła z budżetu państwa kwotę 799,5 mln zł na pomoc rolnikom poszkodowanym przez suszę. Zanim otrzymają oni jednak pomoc publiczną, konieczne jest opracowanie przez gminne komisje protokołów strat. Dzisiaj wicewojewoda Józef Ramlau zaapelował do samorządowców o maksymalne wsparcie tych działań, aby rządowe pieniądze mogły zostać uruchomione jak najszybciej.

- Nie można uruchomić tych środków do czasu trwania prac komisji szacujących – poinformował wicewojewoda Józef Ramlau – W naszym województwie powołano je we wszystkich 144 gminach, swoje prace zakończyło na razie tylko 6 komisji.

 

- Chciałbym zaapelować do samorządowców o udzielenie wszelkiej możliwej pomocy, aby jak najszybciej mogły się zakończyć te prace – mówił wicewojewoda.

 

Ze wstępnych szacunków wynika, że najgorsza sytuacja ma miejsce na Pałukach, w południowo-zachodniej części naszego województwa.

 

Kwota rządowego wsparcia będzie musiała być najprawdopodobniej zwiększona, bowiem panujące od kilku dni upały sprawiają, że skutki suszy mogą rosnąć. Według wicewojewody na dzisiaj można mówić już o stratach powyżej 850 mln zł w całej Polsce.

 

Rządowa pomoc ma na celu umożliwienie rolnikom szybkiego wznowienia produkcji żywności.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów