Jesteś tutaj: Home

Rząd niemal podwaja pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 wrzesień 2018 18:24

Pod koniec lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć 800 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez suszę. W tamtym okresie panowały jeszcze upały, które skalę strat spowodowanych przez aurę tylko powiększały. W tym tygodniu Rada Ministrów uznała, że pomoc dla rolników zostanie zwiększona do 1,5 mld zł. Ministerstwo rolnictwa chwali się, że jest to największa pomoc w historii.

Rolnicy w kujawsko-pomorskim nie mają łatwego życia. W ubiegłym roku przez nasze województwo przeszły nawałnice, które największe straty wyrządziły właśnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ten rok to z kolei suszę, gdzie nasze województwo również znajduje się w czołówce jeżeli chodzi o szkody.

 

Rząd postanowił wesprzeć rolników, jeżeli straty wynoszą w uprawach 70% kwotą 1 tys. zł od hektara oraz w przypadku 30% strat kwotą 500 zł od hektara. Jeżeli rolnik nie miał wykupionego ubezpieczenia, pomoc ta zostanie zmniejszona dla niego o połowę. Prowadzone od lipca szacunki wskazały rządowi już jakąś wstępną skalę zniszczeń, stąd też pojawiła się kwota prawie dwukrotnie większa niż zakładano pod koniec lipca.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 29.03.2020 r.:

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 47. 

- liczba osób hospitalizowanych – 79.

- skumulowana liczba osób w kwarantannie – 7783.

- liczba osób objętych nadzorem – 1614.

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP