Jesteś tutaj: Home

Rząd niemal podwaja pomoc dla poszkodowanych przez suszę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 wrzesień 2018 18:24

Pod koniec lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć 800 mln zł na wsparcie rolników poszkodowanych przez suszę. W tamtym okresie panowały jeszcze upały, które skalę strat spowodowanych przez aurę tylko powiększały. W tym tygodniu Rada Ministrów uznała, że pomoc dla rolników zostanie zwiększona do 1,5 mld zł. Ministerstwo rolnictwa chwali się, że jest to największa pomoc w historii.

Rolnicy w kujawsko-pomorskim nie mają łatwego życia. W ubiegłym roku przez nasze województwo przeszły nawałnice, które największe straty wyrządziły właśnie w województwie kujawsko-pomorskim. Ten rok to z kolei suszę, gdzie nasze województwo również znajduje się w czołówce jeżeli chodzi o szkody.

 

Rząd postanowił wesprzeć rolników, jeżeli straty wynoszą w uprawach 70% kwotą 1 tys. zł od hektara oraz w przypadku 30% strat kwotą 500 zł od hektara. Jeżeli rolnik nie miał wykupionego ubezpieczenia, pomoc ta zostanie zmniejszona dla niego o połowę. Prowadzone od lipca szacunki wskazały rządowi już jakąś wstępną skalę zniszczeń, stąd też pojawiła się kwota prawie dwukrotnie większa niż zakładano pod koniec lipca.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.