Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 19 wrzesień 2018 11:08

Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

Z wyliczeń Prawa i Sprawiedliwości w kujawsko-pomorskim zagrożone jest 178,4 mln euro, co daje ponad 600 mln zł.

 

 

- Sytuacja jest faktycznie bardzo niepokojąca, bo mamy zagrożone ponad 5 mld zł – ocenia wiceminister Jerzy Kwieciński - Szczególnie to dotyczy 9 województw, w których część pieniędzy możemy stracić bezpowrotnie.

 

W bieżącej perspektywie, dla lepszej efektywności wydatkowania środków, Bruksela stosuje mechanizm rozliczania wdrażania funduszy po każdym roku. Jeżeli minimalne wskaźniki nie zostaną w danym programie operacyjnym uzyskane, wówczas te pieniądze mogą pozostać w Brukseli - Jeżeli te regiony nie poprawią swoich wskaźników, to będziemy musieli jako rząd przesuwać na inne programy – zapowiada wiceminister Kwieciński. Takie działania mogą uratować pozostanie tych pieniędzy w Polsce, ale województwa i tak będą stratne, bowiem wykorzystanie ich nie będzie leżało w ich gestii.

 

- Większość tych regionów o których mówimy to są słabiej rozwinięte w kraju i to one szczególnie powinny dbać o wykorzystywanie takich szans rozwojowych, jakimi są fundusze europejskie – dodaje wiceminister Jerzy Kwieciński. Do słabiej rozwiniętych województw zalicza się również kujawsko-pomorskie.

 

Plan naprawczy

Problemy z wdrożeniem funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego pojawiły się także w poprzedniej perspektywie unijnej, która powinna być rozliczona do ostatniego dnia 2015 roku. Na ten dzień kujawsko-pomorskie według ministerialnych obliczeń nie wykorzystało 318 mln zł, które mogły przepaść. Rządowi Beaty Szydło udało się wynegocjować przedłużenie terminu rozliczenia o ponad rok, przez co tych funduszy nie straciliśmy.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 07.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 264

- liczba osób hospitalizowanych, podejrzanych o zakażenie/potwierdzonych – 207

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 747

- liczba pobranych próbek – 5020

- liczba zgonów – 2

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Dziękujemy Wam