Jesteś tutaj: Home

Minister Szumowski nie ma zdania w sprawie Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 21 wrzesień 2018 18:04

Przy okazji wizyty ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w Bydgoszczy, spodziewać można było się, że pojawi się pytanie o utworzenie samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, na bazie będącego częścią toruńskiego UMK Collegium Medicum. Minister Szumowski jak przyznał, w tym temacie nie ma zdania.

- Na szczęście po wejściu w życie ustawy o szkolnictwie wyższym za Collegia Medica odpowiada pan premier Gowin – powiedział zapytany minister Łukasz Szumowski – A teraz mówiąc bardziej poważnie, to tak jak wiemy ten projekt zawieszony w komisjach. Ja przez półtora roku byłem wiceministrem nauki i wiem też, że same rozdzielenie nie zawsze jest racjonalne. Trzeba zawsze patrzeć na uczelnie wyższe, tak jak zresztą na wiele rzeczy kompleksowo. Wiemy, że tutaj w Bydgoszczy funkcjonują trzy szkoły wyższe, samo oddzielenie nie wiem czy dałoby sensowny efekt, być może oddzielenie się i połączenie, a być może w ogóle nie oddzielanie. Trudno mi w tej chwili powiedzieć, mówiąc wprost nie mam zdania własnego na ten temat.

 

Stanowisko wicepremiera Gowina w tej sprawie jest znane od dłuższego czasu. Nie widzi on w chwili obecnej możliwości oddzielenia Collegium Medicum od UMK, bowiem osłabiłoby to potencjał tej uczelni. Gowin zostawia jedynie furtkę do włączenia uczelni medycnej, gdyby doszło do blższej konsolidacji UKW i UTP.

 

Z deklaracji przewodniczących komisji nauk i szkolnictwa wyższego oraz zdrowia wynika,że tematem powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, miałyby się one zająć tuż po wyborach samorządowych, w drugiej połowie listopada. Przypomnijmy, pierwsze czytnie obywatelskiego projektu, popartego przez ponad 160 tys. obywateli, w sprawie utworzenia na bazie Collegium Medicum UMK Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, odbyło się w kwietniu 2016 roku. Przez przeszło dwa i pół roku, projekt leży w zamrażarce obu komisji.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy