Jesteś tutaj: Home

Sikorski: Rząd podważając skuteczność samorządu osłabia pozycję Polski

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 22 wrzesień 2018 19:20

Kilka dni temu wiceminister Jerzy Kwieciński wskazywał na zagrożenie utraty funduszy unijnych przez województwa, które w jego opinii zbyt wolno je wdrażają. Najwyższa kwota zagrożona jest w kujawsko-pomorskim – ponad 178 mln euro, czyli ponad 0,5 mld zł. Były wicemarszałek Sejmu Radosław Sikorski uważa, że ta aktywność wiceministra Kwiecińskiego jest szkodliwa dla Polski.

W swoim wystąpieniu na konwencji wyborczej kandydata na prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, były marszałek nawiązał do korespondencji jaką prowadził z komisarz unijną Elżbietą Bieńkowską, która miała oświadczyć - Publiczne wypowiedzi przedstawicieli rządu, poddające w wątpliwość wiarygodność i skuteczność samorządów regionalnych w wykorzystaniu funduszy unijnych, nie tylko w sposób jaskrawy nie pokrywają się z rzeczywistością, ale co istotniejsze, osłabiają pozycję negocjacyjną Polski w dyskusji nowym budżetem Unii po 2020 roku.

 

Dalej Bieńkowska miała stwierdzić - To działanie rządu jest sprzeczne z polską racją stanu.

 

Radosław Sikorski na konwencji Koalicji Obywatelskiej podkreślał, że wybory samorządowe są ważne, bowiem mogą dać sygnał Europie, że obywatelskość jest w Polsce silna, a to ma znaczenie przy negocjowaniu ostatniego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej do 2027 roku, w którym Polska po raz ostatni ma szanse na pozyskanie pieniędzy na duże projekty rozwojowe. Sikorski wskazał, że pozycja Polski w tych negocjacjach jest słaba chociażby z powodu obaw Brukseli o polska praworządność - Łamią praworządność i powodują, że Europa wprowadza do budżetu zapisy, że może być on obcinany wobec krajów, które łamią zasady praworządności.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.