Jesteś tutaj: Home

Kiedy kończy się kadencja, a zaczyna nowa?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 26 wrzesień 2018 23:02

W kuluarach środowych obrad Rady Miasta Bydgoszczy pojawiały się dyskusję, czy jest to już ostatnia sesja w kadencji 2014-2018, a co za tym idzie pożegnalna, a czy może jeszcze pod koniec października bydgoski samorząd zbierze się w trybie roboczym. W trybie nadzwyczajnym bowiem sesja może być zwołana w każdym momencie.

Odpowiedzi na te pytania jednoznacznie nie padły. Mamy do czynienia bowiem z dość ciekawą sytuacją. Według Państwowej Komisji Wyborczej kadencja prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, rad gminnych i powiatowych oraz sejmików zakończy się 16 listopada. Powstaje jednak istotne pytanie, kiedy rozpocznie się kadencja 2018-2023. Według obowiązujących w ostatnich latach przepisów, pierwsze posiedzenie samorządy powinny odbyć w ciągu 7 dni od ustalenia ostatecznych wyników wyborów. Wybory premier Mateusz Morawiecki zarządził na 21 października, czyli nowa kadencja mogłaby się rozpocząć jeszcze w październiku.

 

5 lipca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, w praktyce ją likwidującą. Ustawa mająca jednak znaczenie dla całego kraju, bowiem zawarto w niej zmiany w ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ustawa ta zakłada, że pierwsze posiedzenia organów nowej kadencji zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od moment zakończenia kadencji. Przyjmując, iż według PKW jest to dzień 16 listopada, to nowa kadencja w samorządach może się rozpocząć w danym samorządzie najszybciej 17 listopada, a najpóźniej 23 listopada W praktyce zatem wybrani 21 października radni, ślubowania złożą dopiero po 3-4 tygodniach od wyboru.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów