Jesteś tutaj: Home

Wiceminister obiecuje Kolej Dużych Prędkości z pominięciem Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 29 wrzesień 2018 22:12
Opracowanie Instytutu Rozwoju Kolejnictwa Opracowanie Instytutu Rozwoju Kolejnictwa

W piątek w Grudziądzu gościł wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, który wziął udział w konferencji prasowej z kandydatem PiS na prezydenta tego miasta, Andrzejem Guzowskim. Wiceminister obiecał, że przez Grudziądz przebiegać będą koleje dużych prędkości, co stawia do pod duży znakiem zapytani ujecie w tym projekcie Bydgoszczy i Inowrocławia.

Koleje Dużych Prędkości są przedsięwzięciem planowanym razem z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego pod Warszawą. Sukces budowy nowego lotniska ma się opierać o zapewnienie szybkiego dojazdu z każdego krańca Polski.

 

- Komitet sterujący poświęcony komponentowi kolejowemu zatwierdził trasy, w tym przez Grudziądz, wiodącą aż do Trójmiasta, dzięki czemu dojazd do Warszawy będzie trwał 1,5 godziny – zakomunikował wiceminister Mikołaj Wild

 

Jest to zatem ukłon w kierunku pierwotnej koncepcji opracowanej w 2011 roku przez Instytut Rozwoju Kolejnictwa, gdzie KDP biegnie przez Toruń i Grudziądz, omijając Bydgoszcz. Na zapowiedź wiceministra zareagował radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz, który oczekuje pilnej interwencji bydgoskich posłów:

 

O plany wobec KDP pytaliśmy w sierpniu Ministerstwo Infrastruktury. Wówczas poinformowano nas - zgodnie ze średniookresową Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, do 2020 r. ma zostać sporządzona analiza możliwości realizacji kolei dużych prędkości i podjęta decyzja o ewentualnej jej budowie w latach 2020-2030.

 

Nie minęły jeszcze dwa miesiące, a okazuje się, iż ze strony przedstawicieli tego resortu przedstawiane są trasy przebiegu Kolei Dużych Prędkości.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów