Jesteś tutaj: Home

Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości na jej stulecie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 październik 2018 14:44

Do 11 listopada pozostało już niewiele czasu, do dnia będącego kulminacją przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W Bydgoszczy tradycyjnie odbędą się tego dnia Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości, w czasie którego mamy szansę na największe wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem ponad 200 chórzystów. W tym roku obchody odbędą się na Wyspie Młyńskiej, co jest spowodowane trwającą przebudową płyty Starego Rynku.

Droga Bydgoszczy do niepodległej Polski była dłuższa i nie kończyła się 11 listopada 1918 roku. Kilka dni po wydarzeniach z Warszawy wieść o nich dotarła do Bydgoszczy, co rozbudziło nadzieję na zakończenie ponad wiekowej pruskiej okupacji. Potem wybuchło Powstanie Wielkopolskie, a Bydgoszcz do Polski wróciła 20 stycznia 1920 roku. O tym będzie mowa 9 listopada w sali sesyjnej od godziny 17:00 na konferencji którą współorganizujemy pt. ,,Droga Bydgoszczy do niepodległości”. Będą ciekawi prelegenci, będzie to też oficjalna impreza towarzysząca Obywatelskim Obchodom Święta Niepodległości - To jest niezwykle ważne wydarzenie, które ukaże mało znane fakty i osoby związane z odzyskaniem niepodległości mające związek z naszym regionem – zapowiada koordynator obywatelskich obchodów, Karol Słowiński z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

 

W samą niedzielę 11 listopada dużo ciekawych rzeczy będzie się działo na Wyspie Młyńskiej i ulicach starówki. Jak co roku pojawią się ułani, będzie też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, z tej okazji powstanie kolejna edycja specjalnego śpiewnika. Do tej inicjatywy zaangażowanych będzie ponad 200 chórzystów, być może nawet powyżej 250. Najprawdopodobniej będzie to największe tego typu wydarzenie w Polsce

 

- Program w tym roku jest wyjątkowo bogaty, o wiele bogatszy niż w poprzednich latach – podkreśla Karol Słowiński.

 

Tego dnia nie zabraknie orkiestr młodzieżowych, zapowiada się również wielu wystawców na niepodległościowym jarmarku. Dość mocno w tym roku zaangażuje się też Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, przygotowując w swoich budynkach ciekawe wydarzenia, a także grę turystyczną ,,Bydgoskie Kobiety”. Poświęcona będzie ona paniom, które w tamtym okresie były aktywne w Bydgoszczy i przyczyniły się do jej powrotu do Polski.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy