Jesteś tutaj: Home

Stara, a potem nowa kadencja

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 23 październik 2018 12:30

Część nowo wybranych radnych otrzymała już potwierdzenie, że będzie zasiadać w samorządach w kadencji 2018-2023, pozostali zapewne ze zdenerwowaniem czekają jeszcze na wyniki wyborów. Zanim złożą ślubowania minie jednak blisko miesiąc. Mamy bowiem dość niespotykaną sytuację.

Jutro – środa 24 października – zbierze się Rada Miasta Bydgoszczy, jeszcze w składzie z wyborów samorządowych w 2014 roku, w ramach sesji roboczej. Te osoby radnymi będą do 16 listopada. Dopiero wówczas w ciągu 7 dni będzie musiała się odbyć pierwsza sesja nowej kadencji ze złożeniem ślubowania.

 

Data 16 listopada jest końcem kadencji dla wszystkich samorządów, dzień ten przypada w piątek, stąd też fizycznie ślubowania następować mogą dopiero po 18 listopada. 5 lipca Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących gminy Ostrowice w województwie zachodniopomorskim, w praktyce ją likwidującą. Ustawa mająca jednak znaczenie dla całego kraju, bowiem zawarto w niej zmiany w ustawach o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ustawa ta zakłada, że pierwsze posiedzenia organów nowej kadencji zwołuje komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od moment zakończenia kadencji. Przyjmując, iż według PKW jest to dzień 16 listopada, to nowa kadencja w samorządach może się rozpocząć w danym samorządzie najszybciej 17 listopada, a najpóźniej 23 listopada

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.